Dziś jest: 21.04.2025
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2011-05-11 10:41

Iwona Starczewska

Europejska Noc Muzeów w olsztyńskiej Galerii BWA

Już w najbliższą sobotę 14 maja odbędzie się kolejna Europejska Noc Muzeów. Jak zapowiadają organizatorzy, na tych którzy zdecydują się spędzić noc w Galerii BWA czeka cała masa atrakcji. Chcesz się przekonać? Zapraszamy już od godziny 18:00.

reklama

W programie Nocy Muzeów w Galerii BWA między innymi pokaz filmów, rzeźba i happening Katarzyny Łyszkowskiej „Każdy może mieć Porsche!” oraz gość specjalny - PLEQ. Artysta-filozof, lider polskiej sceny elektroniki eksperymentalnej, podbił serca uczestników ubiegłorocznego Open'era, a w Olsztynie wystąpi pod kopułą Planetarium!

Godz. 18:00 – 24.00 - Pokaz filmów pod patronatem warszawskiej galerii lokal_30

1.      Tomasz Kozak, „Song of Sublime", 2008, 11 min

Tomasz Kozak jest twórcą filmów found footage, malarzem, eseistą. “Song of Sublime” to znakomita kompilacja współczesnych filmów katastroficznych i precyzyjnie dobranej muzyki. Chodziło mi – w filmie – o zwrócenie uwagi widza na wszechobecność patosu w kinie współczesnym, a co za tym idzie, na niezbywalność tego fenomenu w strukturze kolektywnej wyobraźni - przekonuje artysta na łamach swojego bloga.

2.      Reynold Reynolds, „Six Easy Pieces", 2010, 10 min

Jeden z bardziej cenionych amerykańskich artystów poruszający się na pograniczu sztuki i filmu. Film “Six Easy Pieces” powstał na podstawie książki Richarda P. Feynmana Six Easy Pieces: Essentials of physics explained by its most brilliant teacher. Reynolds skupiając się na zagadnieniach przestrzeni oraz czasu, łączy sztukę i naukę odnosząc się do epoki, kiedy te dwie dziedziny nie były sobie tak odległe, a artysta, bywał też jednocześnie naukowcem.

3.      Alicja Żebrowska, „Wszyscy jesteśmy chorzy na samych siebie", 2004, 15 min

Jedna z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci polskiej sztuki wideo. Film z akcji w londyńskim metrze, podczas której nagabywani przez artystkę pasażerowie zgadzają się lub nie spełnić jej prostą prośbę potrzymania na chwilę kartki z tytułowym napisem, staje się metaforyczną opowieścią o wspólnej podróży obcych, przypadkowych ludzi, którym czasem udaje się nawiązać ze sobą kontakt.

Kącik polskich lat siedemdziesiątych:

1.      Anna Baumgart, „Prawdziwe? (Miś)", 2001, 3 min

Artystka zajmująca się przede wszystkim wideo, instalacją i rzeźbą. W Pracy „Prawdziwe? (Miś)", poprzez prosty zabieg wmontowania swojej twarzy w miejsce twarzy głównej bohaterki kultowego filmu Stanisława Barei „realizuje” kobiecy sen o sławie, wielkiej urodzie, wzbudzaniu podziwu, byciu romantyczną kochanką  lub „wybranką” mężczyzny spełniającego wszystkie zachcianki swojej partnerki.


2.      Zuzanna Janin, „Majka z filmu", 2010, 14 min

Artystka jest autorką wideo, rzeźb, instalacji oraz akcji performatywnych. Janin zaadaptowała format serialu telewizyjnego opierając się na „Szaleństwach Majki Skowron”, kultowej produkcji kina młodzieżowego lat 70., cytatach z ikonicznych produkcji filmowych ostatnich 40 lat oraz  współczesnych „dokrętkach”  - rozmowach z filozofami i ludźmi dialogu społecznego.

18:00 Katarzyna Łyszkowska - Każdy może mieć Porsche!

rzeźba, happening w atrium BWA

 

20:00 Pleq - koncert pod kopułą Planetarium

Pleq to autorski projekt Bartosza Dziadosza - reprezentanta eksperymentalnego nurtu w muzyce elektronicznej, twórcy nowego gatunku; sam określa go jako Glitch & Melancholy. Artysta podbił już serca fanów ambitnej elektroniki w Europie i na innych kontynentach, a obecnie święci triumfy w Polsce za sprawą m.in świetnych występów na ubiegłorocznych festiwalach: Open'erze, Warsaw Summer Jazz Days, czy Seven Festival. Muzykę Pleqa trudno jednoznacznie zdefiniować. Często posługuje się techniką samplingu przetwarzając dźwięki z otoczenia. Tworzy utwory kontemplacyjne i medytacyjne, skłaniające do myślenia, zachęcające by zatrzymać się i odbyć podróż do wnętrza siebie.

Ponadto:

18:00 – 24.00 Wyprzedaż wydawnictw BWA – ceny bardzo promocyjne

ZAPRASZAMY SERDECZNIE! WSTĘP WOLNY!

Źródło: Własne/BWA Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl