Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-12-14 12:04

Redakcja

GAP – jaki pojazd możesz ubezpieczyć?

GAP – jaki pojazd możesz ubezpieczyć?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Ubezpieczenie GAP chroni przed stratą finansową wynikającą z utraty wartości pojazdu w czasie. W razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta, odszkodowanie z AC zazwyczaj nie jest równe wartości fakturowej samochodu, a rynkowej na dzień zdarzenia. W ramach odpowiedniego ubezpieczenia GAP ubezpieczyciel może dopłacić różnicę między nimi, dzięki czemu poszkodowany otrzyma łącznie odszkodowania odpowiadające kosztom zakupu auta lub do nich zbliżone. GAP cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród kredyto- oraz leasingobiorców, może pozwolić im bowiem na pełną spłatę pozostałych rat. Czy każdy może skorzystać z takiej ochrony? Jakich pojazdów dotyczy ubezpieczenie GAP w leasingu? Wyjaśniamy!

reklama

Jakie warunki musi spełnić samochód, aby objąć go ochroną GAP?

  1. O tym, jakie warunki musi spełnić pojazd, by mógł zostać objęty ochroną ubezpieczeniem GAP, decydują Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To polisa dobrowolna, żaden z jej zapisów nie jest regulowany ustawowo i ustalają je firmy ubezpieczeniowe. Zazwyczaj ubezpieczenie GAP dotyczy pojazdów nowych oraz używanych, które mają 3-5 lat

  2. Aby przedstawić więcej konkretnych informacji, posłużymy się propozycją GAP od PKO Ubezpieczenia dostępną w ofercie PKO Leasing. Ubezpieczeniem można objąć pojazdy:

  • Osobowe i ciężarowe – o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony i wartości do 1 mln zł,

  • ciężarowe, takie jak ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy czy ciągniki rolnicze – o DMC powyżej 3,5 tony i wartości do 0,5 mln zł.

  1. Ochroną mogą zostać objęte pojazdy: 

  • zarejestrowane w Polsce,

  • będące przedmiotem umowy leasingowej,

  • nie starsze niż 10 lat w dniu zakończenia obowiązywania umowy leasingu – w wariancie GAP Indeksowy: nie starsze niż 12 lat,

  • które mają polisę AC i OC,

  • dla których do zakończenia okresu obowiązywania umowy leasingu pozostaje minimum 12 miesięcy.

Nawet jeśli pojazd nie spełnia powyższych kryteriów, nie oznacza to, że nie można objąć go ochroną. Warto poprosić doradcę o indywidualną ofertę.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia GAP?

  1. Ubezpieczenie GAP z całą pewnością stanowi zabezpieczenie finansowe w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Wartość rynkowa auta może spaść w ciągu zaledwie kilku lat nawet o połowę, a kredyto- i leasingobiorca wciąż musi spłacić wartość fakturową. Niejednokrotnie dochodzi zatem do sytuacji, w której poszkodowany otrzymuje w ramach odszkodowania z AC zaledwie 40-50% sumy, za którą nabył pojazd na kredyt/w leasingu – a pozostałą część zobowiązania będzie płacił sam. Odszkodowanie z polisy GAP pokrywa tę różnicę w całości albo dużej części i zdecydowanie może ułatwić spłatę leasingu lub kredytu.

  2. Odpowiedź na pytanie, czy warto wykupić ubezpieczenie GAP, brzmi zatem: zdecydowanie tak. W PKO Ubezpieczenia w ramach wariantów GAP Fakturowy oraz GAP Casco otrzymujesz dodatkowo refundację części kosztów związanych z leasingiem nowego pojazdu, np. pakietu ubezpieczeń OC, AC i NNW, a także samochód zastępczy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl