Dziś jest: 08.09.2024
Imieniny: Adrianny, Marii
Data dodania: 2023-09-09 11:40

Redakcja

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Jak działa grzejnik na podczerwień?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Ogrzewanie podczerwienią to dla wielu temat nowy, jednak trzeba uczciwie przyznać, że każdego roku coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Uwalnia budynki od niskiej emisji dwutlenku węgla i pyłów, jest o wiele zdrowsze zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska, dlatego zdecydowanie warto rozważyć ogrzewanie podczerwienią przy modernizacji lub budowie nowego domu. Sam grzejnik na podczerwień to urządzenie proste, a przy tym niezwykle estetyczne.

reklama

Jak działa ogrzewanie na podczerwień? 

Warto zgłębić temat ogrzewania na podczerwień, bo wtedy najłatwiej dostrzec jego podstawowe zalety. Przede wszystkim jego działanie można przyrównać do działania światła słonecznego. Ogrzewa zarówno przedmioty, jak i ludzi, a następnie to ciepło w naturalny sposób oddawane jest do otoczenia. Dzieje się tak dzięki temu, że nośnikiem energii cieplnej są w tym przypadku długie fale podczerwieni, a nie rozgrzane powietrze jak w tradycyjnych rozwiązaniach.

  • Grzejnik na podczerwień podłączony do prądu jest źródłem długich fal podczerwieni. 
  • Fala podczerwieni ogrzewa to, co znajdzie się w jej zasięgu – zarówno przedmioty, ludzi, jak i ściany czy podłogi. 
  • Zaabsorbowane ciepło jest następnie oddawane do otoczenia. Dzięki temu efekt ogrzania danej przestrzeni utrzymuje się po prostu dłużej, bo mniej ciepła ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem.

Grzejnik na podczerwień – czy to zdrowe i bezpieczne rozwiązanie?

Kwestie zdrowotne i bezpieczeństwa to jedna z największych przewag, jakie ma ogrzewanie na podczerwień względem klasycznego grzejnika konwektorowego czy kaloryfera zasilanego przez kocioł lub pompę ciepła. Ogrzewająca przestrzeń fala podczerwieni ogrzewa bowiem bezpośrednio przedmioty i ludzi w swoim zasięgu. Dzięki temu w powietrzu nie unosi się kurz, roztocza i inne alergeny i zimą unikamy podrażnień gardła i nosa, w efekcie spada też prawdopodobieństwo infekcji.

Ciepło nie ucieka ku górze, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego ogrzewania, lecz rozchodzi się równomiernie w pomieszczeniu. Efekt ogrzewania podczerwienią jest odczuwalny niemal od razu i utrzymuje się dużo dłużej. Dzięki temu, że ogrzewane powietrze nie unosi się ku górze, mniej ciepła wydostaje się na zewnątrz,. W przypadku klasycznego ogrzewania silnie ogrzane powietrze ma tendencję do znajdowania najkrótszej drogi na zewnątrz poprzez wszelkie nieszczelności. 

Jak wygląda grzejnik na podczerwień? Estetycznie to mistrzostwo!

Kwestie ogrzewania domu to również wyzwanie estetyczne. Klasyczne grzejniki zazwyczaj ujmują przestrzeni piękna, zajmują eksponowane miejsce w pobliżu okna i rzadko pasują do poszczególnych stylów aranżacyjnych. Jednak zdecydowanie inaczej jest w przypadku grzejników na podczerwień. To bowiem piękne, estetyczne panele, które nie tylko ogrzewają przestrzeń, ale również mogą być jej prawdziwą ozdobą. Zamontujemy je z dużo większą swobodą w miejscu, gdzie będą najlepiej pasować. Na grzejnikach na podczerwień możliwe jest również umieszczenie grafik różnego rodzaju, dzięki czemu ich dopasowanie do danej przestrzeni staje się jeszcze łatwiejsze. 

Zatem nie tylko względy praktyczne, zdrowotne, ale i estetyczne przemawiają za takim rozwiązaniem, jak grzejniki na podczerwień. Jeśli dodać do tego instalacje fotowoltaiczne przy domu jako własne źródło prądu i dobre ocieplenie – dochodzi również argument niskich kosztów użytkowania. Warto zwrócić również uwagę na bajecznie prosty montaż i bezobsługowe użytkowanie, bez wymogu serwisowania.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl