Ponieważ w dzisiejszych czasach wiele działalności gospodarczych i dziedzin życia społecznego przeniosło się właśnie do sieci, skorzystanie ze zdalnych usług lekarza online l4: https://e-lekarz24h.pl/produkt/e-zwolnienie-lekarskie-l4/ i uzyskanie w ten sposób zaświadczenia, pozwalającego na przerwę od pracy i domową rekonwalescencję, jest jak najbardziej możliwe. Czy można wykupić zwolnienie lekarskie przez Internet? Czy lekarz może orzec o niezdolności do pracy tylko na podstawie teleporady? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat zwolnień online odnajdziesz w naszym artykule.
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez Internet?
Możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego przez Internet to rezultat zmian zachodzących na rynku medycznym. To właśnie dzięki przechodzeniu usług lekarskich do sieci, pacjent może dowiedzieć się, jak otrzymać L4 przez Internet i z niego skorzystać. Konsultacje lekarskie online wciąż zyskują na popularności a cyfryzacja opieki zdrowotnej sprawia, że na podstawie analizy stanu zdrowia przeprowadzonej zdalnie, lekarz może wystawić drogą internetową zwolnienie lekarskie, które będzie honorowane zarówno przez pracodawcę, jak i przez Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych. Podstawą do wygenerowania zaświadczenia o niezdolności do wykonywania pracy jest więc diagnoza dotycząca stanu zdrowia, oparta o wywiad medyczny przeprowadzony przy pomocy środków telemedycyny. Choć za konsultacje lekarskie online trzeba zapłacić, nie jest to równoznaczne z wykupieniem L4. O tym, czy pacjent potrzebuje zwolnienia lekarskiego online decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wskazane przez niego objawy, które mogą, choć nie muszą świadczyć o stanie chorobowym. Czasem może to potwierdzić sam wywiad medyczny i rozmowa ze specjalistą, a innym razem potrzebne są do tego dodatkowe badania, na podstawie których specjalista może stwierdzić, czy przerwa w świadczeniu pracy i pozostanie w domu ze względu na stan zdrowia są niezbędne w procesie leczenia.
Czy zwolnienie online różni się od zwolnienia standardowego?
Warto nadmienić, że w Polsce e-zwolnienia funkcjonują już od roku 2016. Nie są więc nowością – chociaż ich znaczenie wzrosło w ostatnich latach za sprawą pandemii i spopularyzowania teleporad medycznych, które miały służyć ograniczeniu kontaktów międzyludzkich ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Ich wartość jest więc taka sama, jak zwolnień wystawionych podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej i nie muszą być one wydrukowane, by były ważne. Informacja o wystawieniu L4 jest bowiem od razu widoczna w elektronicznym rejestrze u pracodawcy oraz w systemie ZUS. Zwolnienie lekarskie online jest tak samo honorowane jak zwolnienie tradycyjne i pozwala otrzymać zasiłek chorobowy w wymiarze 80% przyznawanego dotychczas wynagrodzenia lub zasiłek opiekuńczy. Można je również wystawić wstecznie – do 3 dni. Prawdą jest więc, że jedyną różnicą pomiędzy zwolnieniem online, a zwolnieniem tradycyjnym jest ścieżka prowadząca do ich wystawienia. W przypadku L4 online pacjent, który chce je uzyskać, musi opłacić i skorzystać ze zdalnej konsultacji z lekarzem, a chory, który chce otrzymać zwolnienie lekarskie w sposób tradycyjny, powinien udać się w tej sprawie do lekarza przyjmującego pacjentów w przychodni. Co ważne, w przypadku placówki służby zdrowia, która świadczy usługi medyczne w ramach kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, możliwe jest skorzystanie z wizyty lekarskiej i uzyskanie L4 bezpłatnie. Takiej możliwości niestety nie ma w przypadku e-konsultacji – choć trzeba przyznać, że ich ceny są bardzo konkurencyjne w stosunku do cen takich samych usług świadczonych w prywatnych przychodniach medycznych. Po przeprowadzeniu wywiadu zdalnego lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie lekarskie.
W jaki sposób lekarz wystawia zwolnienie online?
Aby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie online po zakończonym wywiadzie zdrowotnym, potrzebuje tylko numeru PESEL pacjenta, ponieważ dzięki niemu system komputerowy może zidentyfikować i pobrać pozostałe dane, takie jak adres czy NIP jego pracodawcy. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych informacji dotyczących stanu zdrowia chorego, wygenerowane e-zwolnienie zostaje w sposób zautomatyzowany przesłane do systemu ZUS, a stamtąd bezpośrednio do pracodawcy. Dzięki temu pacjent nie ma obowiązku dostarczenia wersji papierowej zwolnienia do firmy, w której jest zatrudniony i może szybko rozpocząć kurację domową.
Jak znaleźć lekarza i jak otrzymać L4 przez Internet?
W dzisiejszych czasach kwestia tego, jak otrzymać L4 przez Internet nie jest dużym problemem dla pacjentów, ponieważ wielu specjalistów prowadzi swoją praktykę zarówno stacjonarnie, jak i w sposób zdalny. W sieci odnaleźć można nawet kilkaset platform, skupiających zdalne usługi medyczne, dlatego, aby wybrać najlepszą, warto zapoznać się z opiniami na ich temat. Jedną z nich jest serwis e-lekarz24h.pl, który oferuje bezpieczny i wygodny sposób uzyskania e-konsultacji medycznej wraz ze zwolnieniem lekarskim (e-ZLA), o czym świadczą pozytywne recenzje wiarygodnych pacjentów. Zdarza się, że placówki funkcjonujące stacjonarnie, oferują również swoje usługi zdalne. Dzięki temu można skorzystać z usług lekarza, który zna historię chorobową pacjenta i w razie potrzeby zbada go również osobiście w swoim gabinecie. Dzięki cyfryzacji opieki zdrowotnej osoby chore mogą skorzystać ze zdalnych usług specjalistów takich jak: internista, pediatra, neurolog, alergolog, a nawet psychiatra.
Powody, dla których lekarz może wystawić L4 online
Zwolnienie lekarskie online może zostać wystawione przez lekarza podczas konsultacji zdalnej dokładnie w takim samym przypadku, w którym osoba chora ubiega się o jego wystawienie podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie medycznym. Pacjent może otrzymać L4 z powodu zachorowania na zapalenie płuc lub grypę, a także w wyniku zwichnięcia, złamania kończyny lub z powodu doznania innych urazów, przez które nie może wykonywać w sposób właściwy obowiązków służbowych. Na zwolnienie lekarskie mogą liczyć również kobiety w ciąży, których stan uniemożliwia im, np. wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Może jednak zdarzyć się, że specjalista nie zdecyduje się od razu na wystawienie e-zwolnienia z powodu nieprecyzyjnego określenia dolegliwości w kwestionariuszu chorobowym lub w przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia pacjenta, które wymagają potwierdzenia podczas wizyty stacjonarnej lub wykonania szczegółowych badań laboratoryjnych.
Zalety i wady zwolnienia online
Możliwość otrzymania L4 drogą internetową ma z pewnością wiele zalet. Przede wszystkim dużym plusem jest to, że można je uzyskać bez wychodzenia z domu i bez narażania się na dodatkowe infekcje. Ma to duże znaczenie dla osób niepełnosprawnych, seniorów oraz dla rodziców, którzy opiekują się małymi dziećmi w domu. Aby skorzystać z e-konsultacji lekarskiej z możliwością wystawienia zwolnienia nie trzeba rejestrować się na wizytę z dużym wyprzedzeniem, co pozwala zaoszczędzić czas. Ponadto wystawione zwolnienie online trafia od razu ZUS-u i do pracodawcy, dzięki czemu pracownik nie musi zajmować się formalnościami.
Zwolnienie online to również duże udogodnienie dla lekarzy, którzy dzięki niemu nie muszą pobierać, przechowywać i dostarczać zaświadczeń lekarskich, a także dla przychodni, ponieważ usprawniają ich pracę i ograniczają kolejki do specjalistów.
Natomiast wadą wystawiania zwolnień online może być przede wszystkim ich nadużywanie, co może wiązać się z kontrolą pracowników przez pracodawcę i organy ZUS, a także fakt, iż aby je uzyskać, należy najpierw zamówić pełnopłatną e-wizytę lekarską, której cena uzależniona jest od reputacji platformy internetowej organizującej świadczenia usług medycznych oraz od wyboru dostępnych na niej specjalistów.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz