Zwłaszcza, że do ceny urządzeń trzeba doliczyć wynagrodzenia za profesjonalny montaż. W dzisiejszym tekście sklep Montersi.pl oficjalny dystrybutor marki BCS analizuje wady i zalety monitoringu działki.
Co składa się na system monitoringu?
Czym jest system monitoringu? To zespół urządzeń, które po zamontowaniu i skonfigurowaniu mają za zadanie obserwację wyznaczonego obszaru, rejestrowanie obrazu, a także przesyłanie go do urządzeń odbiorczych. Na system monitoringu składają się nie tylko kamery, ale też rejestratory dźwięku, detektory ruchu, zasilacze, okablowanie oraz ochraniacze obudowy i obiektywów. Do tego dochodzą dyski twarde i routery. To bogactwo inwentarza sprawia, że system monitoringu może być dość kosztownym przedsięwzięciem. Dobra wiadomość jest taka, że nie musi. Koszty zależą bowiem m.in. od tego, jak dużo kamer potrzebujemy, jak dobry musi być obraz oraz jaki system nas interesuje: analogowy czy monitoring IP.
Monitoring analogowy i IP
Istnieją dwa główne typy systemów monitoringu ze względu na sposób przesyłania obrazu. Pierwsze to system analogowy (przewodowy), który jest tańszy i bardzo popularny. Składają się na niego kamery dające zadowalający obraz, a za dopłatą możemy kupić urządzenia wyposażone w rejestrator IR. Jest to oświetlacz podczerwieni, która pozwala uzyskać lepszy obraz w warunkach słabego oświetlenia, czyli np. w nocy. Kamery analogowe są dobre do obserwacji mniejszych terenów. Co istotne, w tym systemie obraz przesyłany jest do komputera za pomocą kabla.
Drugim rodzajem monitoringu jest sieciowy (bezprzewodowy), inaczej IP lub cyfrowy (Mpix IP lub HD SDI). Od analogowego różni się kilkoma czynnikami. Przede wszystkim daje obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości i doskonałej jakości. Także w nocy, jednak potrzebne jest do tego dodatkowe oświetlenie terenu. Kamery IP są idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają dużą posesję z dodatkowymi powierzchniami użytkowymi i ogrodami. Obraz przesyłany jest tu przez Internet, a więcej ilość okablowania jest znacznie mniejsza.
Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy
System bezprzewodowy ma zdecydowanie więcej zalet. Wykorzystuje WiFi i nie potrzebuje dodatkowego okablowania, jedynie przewód zasilający. Dzięki temu cała instalacja jest tańsza i szybsza. Ponadto system bezprzewodowy umożliwia zamontowanie urządzeń w trudno dostępnych miejscach. Kamery sieciowe WiFi są też mobilne, wiec łatwo przenieść je w inne miejsce. Nie trzeba też wiercić wielu otworów, dzięki czemu nie niszczymy elewacji budynków.
A systemy przewodowe? No cóż, trzeba wiedzieć, że zakładają mniejszą ilości kamer, które obsługiwane są przez jeden router. Można pod niego podłączyć zaledwie 6 urządzeń. Jeśli więc będziemy chcieli zwiększyć tę liczbę, trzeba będzie dokupić dodatkowy routera lub wzmacniacz sygnału. Inną wadą monitoringu analogowego jest zasięg działania – nie więcej niż 100 m. Na sprawność jego działają wpływają też przeszkody, które blokują lub całkowicie odcinają dopływ sygnału. Taką przeszkodą może być np. gruba ściana lub budynek gospodarczy. Wówczas trzeba dokupić kolejne routery lub kolejne kamery przewodowe.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz