A | A | A
Data dodania: 2010-10-15 09:53
Iwona Starczewska
Jak to jest z tą służbą zdrowia?
Rząd przyjał pakiet ustaw zdrowotnych. Zapowiadają się duże zmiany, ale czy realnie odczuwalne dla pacjentów?
reklama
Kluczową kwestią jest projekt restrukturyzacji i oddłużenia szpitali. Samorządy staną się ich realnymi gospodarzami. Jeśli szpital na koniec roku finansowego osiągnie stratę, to samorząd będzie ją mógł w ciągu 3 miesięcy pokryć. Jeśli tego nie zrobi, to szpital będzie miał 12 miesięcy na przekształcenie się w spółkę kapitałową. Zmiany przyczynią się do większej konkurencji pomiędzy szpitalami, które będą mogły przyjmować pacjentów na rynku komercyjnym poza kontraktem z NFZ.
Ustawa o badaniach klinicznych wprowadzi obowiązkowe ubezpieczenia dla uczestników i transparentne umowy pomiędzy pacjentem, szpitalem a podmiotem organizującym badanie. Ograniczone zostaną także dopłaty pacjentów do leków refundowanych, a ich ceny będą jednakowe we wszystkich aptekach. Ceny będą ustalane pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i producentem leków, a marże hurtowe i apteczne będą sztywne. Pacjentom umożliwi się również powszechny dostęp do tanich zamienników leków.
Kolejną zmianą jest ta dotycząca kształcenia lekarzy. Szósty rok studiów będzie rokiem stażowym, na którym studenci w małych grupach będą zdobywać praktyczną wiedzę. Reforma obejmie też system specjalizacji. Dzięki skróceniu edukacji, na rynku zwiększy się liczba specjalistów.
Ostatnią ustawą jest projekt informatyzacji w polskiej służbie zdrowia. Dzięki niej możliwe będzie kontrolowanie nieprawidłowości i nadzorowanie sytuacji w służbie zdrowia, np. czasu oczekiwania w kolejkach.
Źródło: KPRM/własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz