Jak wybrać bank do udzielenia kredytu?
Zależnie od wysokości kredytu oraz jego rodzaju, banki oferują różne oferty dla potencjalnych klientów. Z tego względu warto przeanalizować, jakie finansowanie jest konieczne oraz możliwe do zrealizowania przy posiadanym budżecie. Pomocne w tym są kalkulatory kredytowe, jak np. ten pod adresem: https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy, który pozwala na wyliczenie comiesięcznych rat interesującego zobowiązania.
Wybór banku nie powinien być przypadkowy – ostatecznie to bank decyduje czy zechce udzielić kredytu danej osobie, jednak można wnioskować do instytucji, które potencjalnie są bardziej skłonne udzielić finansowania. Gdzie będą większe na to szanse?
Z pewnością łatwiej jest uzyskać kredyt w banku, w którym posiada się już konto osobiste.
Instytucje finansowe mają wgląd w to, jak dotychczas było prowadzone konto, jakie przychody wykazuje, a poza tym będzie starać się dbać o obecnych klientów.
Niektóre banki rozwijają swoją akcję kredytową w określonych momentach, szczególnie promując oferowane przez siebie zobowiązania. Kierując się do takich instytucji, szanse na otrzymanie kredytu są wyższe.
Kolejnym sprzyjającym elementem jest spełnianie wszystkich wyznaczonych warunków udzielenia pożyczki, takich jak wysoka zdolność i pozytywna historia kredytowa czy odpowiednie dochody oraz wiek.
Można się kierować także tym, ile w ostatnim czasie konkretny bank udzielił kredytów, a co za tym idzie, jak dużo wniosków o zadłużenie odrzucił. Im odsetek tych przyjętych jest wyższy, tym szanse na udzielenie finansowania będą większe.
Co wpływa na udzielenie kredytu?
Bank, aby udzielić zobowiązania potencjalnemu klientowi, sprawdza, czy spełnia on wymagane warunki, aby był w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Analizie podlega kilka czynników, w szczególności zdolność oraz historia kredytowa.
Przed udzieleniem kredytu banki mają obowiązek sprawdzić powyższe dane na temat płatnika, w tym celu biorą pod uwagę takie czynniki jak:
-
wysokość i źródło dochodu – wyższe zarobki oznaczają dla banku większą pewność regularnych spłat kredytu, podobnie działa stałe źródło dochodu, czyli np. z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Dzięki temu kredytodawca ma większa pewność co do odzyskania zapożyczonych pieniędzy; banki przychylniej patrzą na osoby wykonujące zawody zaufania publicznego jak np. lekarz lub prawnik;
-
aktualnie posiadane zobowiązania finansowe – im jest ich mniej, tym lepszą gwarancję zyskuje bank co do regularności spłat zaciągniętego zobowiązania;
-
liczba osób na utrzymaniu – mniej osób w gospodarstwie domowym oznacza więcej dostępnych środków, a co za tym idzie, pewniejszy budżet na realizację zadłużenia;
-
koszty utrzymania gospodarstwa domowego – bank przed udzieleniem kredytu sprawdza, czy klient jest w stanie sobie na niego pozwolić, tzn. sprawdza, czy po odliczeniu od przychodów kosztów utrzymania gospodarstwa pozostają środki, za które byłby w stanie spłacać raty pożyczki;
-
wiek – osoby młodsze mają większe szanse na otrzymanie kredytu.
Dodatkowy atut może stanowić także wysokość wkładu własnego, który zmniejsza kwotę kredytu (w przypadku hipoteki).
Historia kredytowa jest kolejnym elementem branym pod uwagę przez bank przed udzieleniem zobowiązania. To, co jest istotne, to np.:
-
jak były spłacane dotychczasowe kredyty i pożyczki;
-
czy występowały opóźnienia w rozliczaniu się z rat;
-
jak opłacane są rachunki;
-
ile wniosków o kredyt dotychczas złożył kredytobiorca.
Jeśli wszystkie wpłaty były dokonywane bez opóźnień, zgodnie z wyznaczonymi terminami, to historia kredytowa zostanie uznana za lepszą. Bank traktuje potencjalnego klienta jako rzetelnego i godnego zaufania, co ułatwia uzyskanie kredytu.
Te dwa czynniki wpływają na łatwość uzyskania kredytu i zarówno mogą sprzyjać, jak i być główną przesłanką do odmowy banku wobec wniosku kredytobiorcy.
Co wpływa na szybkość uzyskania kredytu?
Poza zdolnością i historią kredytową istotne są także inne czynniki, które wiążą się z dotychczasowymi zobowiązaniami. Wykazanie przed bankiem, że zostały one spłacone np. przedterminowo, stawia klienta w dobrym świetle, podobnie jak dołączenie do wniosku innego kredytobiorcy.
Branie zobowiązania na dwie osoby powiększa wpływy do gospodarstwa i comiesięczny budżet, a razem z nim zdolność kredytową.
Alternatywą może być także zwiększenie własnych zarobków, banki przychylnie patrzą także na sytuację, w których udaje się uzbierać wysoki wkład własny w przypadku kredytów hipotecznych.
Warto pamiętać, że uzyskanie kredytu przede wszystkim zależy od tego, jak wygląda polityka danej instytucji. Z tego względu odrzucenie wniosku w jednym oddziale, wcale nie oznacza, że w innym również niemożliwe jest uzyskanie finansowania.
Kredyt bankowy a pożyczka pozabankowa
Wiele osób, które nie może uzyskać kredytu bankowego, a potrzebuje pieniędzy, decyduje się na zaciągnięcie pożyczki w instytucjach pozabankowych.
Są to zobowiązania zaciągane w instytucjach finansowych, które nie są bankami. Zazwyczaj decydują się na nie osoby, które nie mogą pozyskać pieniędzy z banku, a zatem takie, które np. nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej lub nie mają legalnej pracy.
Pożyczki pozabankowe są udzielane na bardzo przejrzystych warunkach. Po złożeniu wniosku jest on rozpatrywany, a następnie do pożyczkobiorcy trafia określona kwota, która zobowiązany jest spłacić.
Istnieje co najmniej kilka rodzajów pożyczek, rozróżnianych zazwyczaj ze względu na okres spłaty. Zazwyczaj pożyczki opiewają na małe kwoty, jednak zdarzają się instytucje, które pozwalają się zadłużyć nawet na kilkaset tysięcy złotych.
Należy pamiętać, że mimo łatwiejszego dostępu do pieniędzy, zazwyczaj wiąże się on z krótszym czasem spłaty i zdecydowanie wyższymi odsetkami, co może spowodować problemy finansowe, chociażby ze względu na brak możliwości skorzystania z kredytu konsolidacyjnego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz