Przypomnijmy, zawodnicy olsztyńskiego klubu MMA zostali zatrzymali w sierpniu 2015 roku przez CBŚ pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani zostali Piotr P., Michał Sz. oraz dwaj zawodnicy MMA czeczeńskiego pochodzenia: Aslan A. oraz Aslambek S.
Sąd Rejonowy w Olsztynie z początkiem stycznia tego roku wydał wyrok w ich sprawie. O zorganizowanej grupie przestępczej nie było jednak słowa. Zarzuty dotyczyły przestępstw związanych ze stosowaniem gróźb i przemocy wobec dwóch osób w celu wymuszenia od nich zwrotu wierzytelności. Czyny te miały być popełnione w latach 2012 – 2014 na terenie Olsztyna oraz w jednej z miejscowości w powiecie olsztyńskim, przy czym oskarżeni mieli uczynić sobie z tego typu nielegalnych działań stałe źródło dochodu.
Sąd najsurowszą karę - 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat tytułem próby oraz 32 tys. złotych grzywny – wymierzył Piotrowi P., na którym ciążyło najwięcej, bo aż sześć zarzutów.
Na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 5 lat tytułem próby został skazany również Michał Sz., tyle, że w jego przypadku wysokość grzywny została określona na 25 tys. złotych.
Tym samym wyrokiem na karę 10 miesięcy w zawieszeniu na okres 3 lat tytułem próby i 5 tys. złotych grzywny został skazany Aslambek S.
Z kolei ostatni z oskarżonych - Aslan A. - został skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lata tytułem próby oraz 5 tys. złotych grzywny. Mężczyzna ten został uznany winnym zarówno zarzutu użycia przemocy i gróźb podczas odzyskiwania swojej wierzytelności, jak i kilku innych czynów polegających na tym, że w latach 2010 - 2014 podając się za Abulkhana K., obywatela Federacji Rosyjskiej, wyłudził kartę pobytu w Polsce.
Tym sposobem Sąd Rejonowy w Olsztynie zakończył sprawę, w której akt oskarżenia liczył 19 zarzutów.
Obrońca dwóch oskarżonych – Aslambeka S. oraz Aslana A. - wniósł apelacje od wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie.
W minioną środę Sąd Okręgowy w Olsztynie zaskarżony wyrok zmienił tylko w taki sposób, że z opisu zarzucanego oskarżonym czynu (dot. stosowania gróźb i przemocy wobec pokrzywdzonego w celu wymuszenia zwrotu długu w łącznej kwocie około 200 tys. złotych) wyeliminował sformułowanie „z popełnienia tego przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu”.
W pozostałej części zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy.
Sąd podając ustne motywy wyroku zwrócił uwagę, że osoba pokrzywdzona przez obu oskarżonych w pewnym momencie nie spłacała zaciągniętych pożyczek. Obaj oskarżeni zaczęli więc podejmować wobec niej takie działania, jak groźby pobicia, czy groźby spowodowania szkody na rzecz najbliższych, co jest prawnie niedozwolone.
Wyrok jest prawomocny.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz