Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-08-27 09:38

Redakcja

Kiedy nie warto korzystać z e-konsultacji lekarskiej?

Kiedy nie warto korzystać z e-konsultacji lekarskiej?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

E-konsultacje lekarskie mają wiele zalet, a największą z nich jest dostęp do specjalistów bez względu na odległość. Nie we wszystkich przypadkach teleporada będzie jednak bezpieczna i wystarczająca. Kiedy warto skorzystać z telemedycyny, a w jakich przypadkach niezbędna jest wizyta w gabinecie?

reklama

Kiedy wystarczy e-konsultacja lekarska?

Z e-konsultacji lekarskiej warto skorzystać w przypadku objawów wskazujących na łagodną infekcję lub lekkie zatrucie pokarmowe. Zdalna konsultacja lekarska to dobry wybór w przypadku zasięgnięcia opinii co do konieczności zgłoszenia się na wizytę stacjonarną, szczególnie dla pacjentów z obniżoną odpornością lub mieszkających daleko od placówki medycznej. Z teleporady warto skorzystać w przypadku chęci otrzymania zwolnienia L4, skierowania na badania lub wizytę u specjalisty. E-konsultacja jest najlepszym wyborem dla pacjentów stale przyjmujących leki i potrzebujących nowej recepty. Zdalną konsultację zaleca się również pacjentom będącym w trakcie terapii, podczas której zalecana jest kontrola, celem omówienia wyników badań, zgłoszenia lekarzowi postępów w leczeniu lub zmiany samopoczucia.

W jakich przypadkach warto rozważyć wizytę stacjonarną?

Chociaż e-wizyta ma wiele zalet, w niektórych przypadkach warto rozważyć jednak wizytę stacjonarną. Należy to zrobić wtedy, gdy:

  • występuje wiele niejasnych objawów o różnorodnym nasileniu;
  • pomimo wyczerpującego wywiadu nie jest możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy i niezbędne jest fizykalne zbadanie pacjenta;
  • pomimo zaleceń podczas teleporady nie następuje żadna poprawa lub pacjent czuje się gorzej;
  • pacjent cierpi na przewlekłą chorobę i zgłasza pogorszenie stanu zdrowia.

Kiedy wizyta stacjonarna jest konieczna?

Specjaliści wskazują na grupę objawów, które powinny być dla pacjenta alarmujące. W takich przypadkach wizyta stacjonarna jest konieczna. Jeśli pacjent nie ma możliwości udania się do lekarza rodzinnego lub placówki prywatnej, wskazana jest wizyta na pogotowiu.

  • Utrzymująca się kilka dni wysoka gorączka lub nagła gorączka, której nie można zbić ogólnodostępnymi lekami.
  • Nasilająca się biegunka lub wymioty, z objawami wskazującymi na odwodnienie (senność, silne osłabienie, apatia, drgawki).
  • Silny i rozległy ból brzucha.
  • Silny ból głowy uniemożliwiający funkcjonowanie (również ze światłowstrętem, nudnościami, wymiotami, drgawkami).
  • Silne osłabienie pacjenta i trudności w wykonywaniu prostych czynności.
  • W przypadku dzieci, które nie ukończyły 6 lat, nie zaleca się pierwszej wizyty lekarskiej w formie teleporady. Stan zdrowia dzieci ulega szybkiemu pogorszeniu, dlatego niezbędna jest wizyta stacjonarna w gabinecie lub na pogotowiu. Zdalna forma kontaktu w przypadku dzieci może być realizowana jako kontrola terapii, ale tylko za zgodą lekarza. W przypadku braku poprawy w leczeniu z dzieckiem również należy udać się do gabinetu.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Kasia 2022-08-27 12:12:14 5.184.*.*
    Będąc w gabinecie czuję się jak na e-konsultacji. Lekarz cały czas patrzy w komputer a nie na pacjenta!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0

www.autoczescionline24.pl