Na całej długości trasy znajdą się parkingi, miejsca do wypoczynku, stojaki na rowery, wiaty postojowe i widokowe, czyli cała infrastruktura niezbędna do bezpiecznego przejazdu. Projekt, o wartości 50 mln euro, ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności turystycznej tej części Polski.
Obecnie trwają prace nad wyznaczeniem różnych wariantów tras. Część ścieżek będzie przebiegała na istniejących, mało uczęszczanych drogach powiatowych i gminnych. Pozostałe zostaną wyznaczone na trasach terenowych, np. leśnych drogach żwirowych.
Wybudowane ścieżki zostaną połączone z istniejącymi szlakami rowerowymi, infrastrukturą turystyczną oraz z siecią transportu publicznego. Dzięki temu, mają stworzyć spójną sieć między regionami Polski Wschodniej, która poprawi dostępność do miejsc atrakcyjnych turystycznie.
Cała trasa zostanie zaprojektowana z uwzględnieniem walorów turystyczno-przyrodniczych każdego województwa. To z kolei, ma się przyczynić nie tylko do promocji wschodnich regionów Polski, ale również do promowania aktywnych form wypoczynku.
Konsultacje dotyczące przebiegu tras z samorządami poszczególnych województw potrwają do końca października. Włączą się do nich również przedstawiciele parków narodowych oraz Lasów Państwowych. Dopiero po wybraniu przez nich najbardziej optymalnego wariantu, poznamy dokładną trasę szlaków.
Projekt "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu z UE. 85% środków pochodzi z programu „Rozwój Polski Wschodniej”, reszta to środki z budżetu państwa (10%) i wkład własny samorządów (5%).
Miejmy nadzieję, że trasy rowerowe, które powstaną w naszym województwie będą budowane z poszanowaniem flory i fauny Warmii i Mazur, tak, aby turyści odwiedzający te strony, mogli nie tylko aktywnie wypoczywać, ale również podziwiać piękno naszego regionu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz