"Koniec widzenia" w reżyserii Grzegorza Mołdy znalazł się wśród 9 filmów z całego świata, które powalczą o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 70. MFF w Cannes. Film powstał w Gdyńskiej Szkole Filmowej jako film dyplomowy i jest współfinansowany przez PISF.
Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia. Marta znajduje się w sytuacji bez wyjścia.
W filmie zagrali m.in.: Zofia Domalik, Juliusz Chrząstowski, Eryk Kulm, Szymon Sędrowski, Maciej Wizner, Rafał Kozok, Krzysztof Suszek, Łukasz Proch, Adam Cybulski i Paweł Podolski.
Autorem scenariusza jest również Grzegorz Mołda. Za muzykę odpowiada Mikołaj Szatko. Za montaż filmu odpowiada duet Piasek & Wójcik - studenci V roku Szkoły Filmowej w Łodzi. Opiekunem scenariuszowym projektu był Grzegorz Łoszewski, natomiast za konsultacje scenariuszowe odpowiadała autorka prezentowanej w Cannes w 2013 r. etiudy "Olena" - Elżbieta Benkowska. Opiekunem reżyserskim "Końca widzenia" był Robert Gliński. Producentami filmu są Leszek Kopeć, Jerzy Rados, Gdyńska Szkoła Filmowa.
Autorem zdjęć jest natomiast Maciej Miller. To 23-latek z Olsztyna, którego poznaliśmy jako twórcę krótkich filmów o Olsztynie, które niegdyś zamieszczał w sieci zyskując ogromną popularność.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że debiut reżyserski mojego kolegi z roku w Gdyńskiej Szkole Filmowej został zauważony na świecie, na tak prestiżowej imprezie. Jak się poznaliśmy z Grzesiem na wyjeździe integracyjnym, zupełnie przypadkiem okazało się, że wynajęliśmy mieszkania w tym samym bloku. Wszystkie ćwiczenia w ramach programu nauczania robiliśmy razem w takim właśnie duecie, i była to bardzo przyjemna współpraca, także cieszę się, że zaowocowało to takim filmem i sukcesem. Dla mnie jest to w ogóle sprawa wyjątkowa i zaskakująca, bo mam wykształcenie reżyserskie, zajmuje się głównie dokumentem, a zdjęcia robię z pasji i trochę jako samouk, choć nauczanie reżyserskie też bardzo mi w tym względzie pomogło. Więc jest to wspaniałe wydarzenie, które popycha mnie do tego, żeby robić to dalej. Poza tym zderzenie z innymi filmami i ludźmi ze świata na tej imprezie na pewno będzie czymś bardzo otwierającym i cennym. Chciałbym z tego wyjazdu wyciągnąć jak najwięcej - powiedział nam Maciek.
Przypomnijmy, w 2014 roku Maciek odniósł ogromny sukces. Młody filmowiec pod egidą warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji stworzył 9-minutowy film dokumentalny, który wystawił w kategorii ''Film studencki'' w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA prof. Henryka Kluby. Film ''Stasiek'' zdobył nagrodę specjalną w wysokości tysiąca złotych. To nagroda łączona Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (500 zł) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (500 zł). Film olsztyńskiego artysty opowiadał o relacjach syna i jego chorej matki, którą mężczyzna się opiekuje. Widz ma okazję wejść głęboko w ich świat, ich cztery ściany – przyjrzeć się ich codzienności. ''Stasiek'' to przedstawienie momentami brutalnej rzeczywistości. Co ciekawe, Maciek Miller, by stworzyć ten film - zamieszkał ze swoimi bohaterami.
W tym roku Maciej odniósł jeszcze jeden, ważny sukces. Jego film dyplomowy ''Między nami'', jako absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, otrzymał Nagrodę Jury na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Busan w Korei Południowej.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz