Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2014-03-24 08:45

Iwona Starczewska

Kosztowny ''Robot da Vinci'' trafi do olsztyńskiego szpitala

W Hiszpanii jest ich 50, w Rumuni 9, a w Polsce tylko 1. Mowa o Robocie da Vinci, którego obsługi uczą się lekarze z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Póki co - robot jest w szpitalu na testach - jednak dyrektor szpitala planuje zakup tego urządzenia już za dwa lata.

reklama

Da Vinci to specjalistyczny system złożony m.in z konsoli sterowniczej dla lekarza oraz platformy z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta. Ramionami robota – wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne – steruje lekarz, co pozwala wyeliminować ewentualne drżenie rąk podczas operacji. Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny, w tym naturalny trójwymiarowy obraz – pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów.

Każdy najmniejszy nawet ruch dłoni, nadgarstka czy kciuka lekarza, jest w czasie rzeczywistym automatycznie przetwarzany na precyzyjne ruchy instrumentów chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota.

Robot Da Vinci jest używany tylko w szpitalu we Wrocławiu. Tam wykorzystywany jest między innymi przy operacjach chorób prostaty, czy zabiegach usunięcia macicy.

Robot – marzenie polskich chirurgów – to nie tylko ogromna pomoc dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów, którzy po zabiegu odczuwają mniejszy ból pooperacyjny, mają mniejsze blizny i szybciej przechodzą rekonwalescencję.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie na razie odbywają się szkolenia lekarzy. Chirurdzy zapoznają się z funkcjami robota oraz zasadami jego obsługi, poznają przykłady konkretnych operacji z wykorzystaniem urządzenia.  Już za 2 lata dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk planuje zakup tego urządzenia.

- Skuteczność w leczeniu oraz możliwości techniczne robota to niewątpliwie przyszłość współczesnej medycyny. Praca na takim urządzeniu to nie tylko marzenie pracowników Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie ale cel, który może się  ziścić – mówi Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. - W naszym szpitalu tkwi ogromny potencjał czyli ludzie, którzy poprzez ciągły rozwój swoich umiejętności wprowadzają w naszym regionie usługi medyczne na miarę XXI wieku - dodaje dyrektor.

- Takie urządzenie jest tylko jedno w Polsce, ale sądzę, że warto się pochylić nad tym, co zrobić, żeby pojawiło się w Olsztynie na stałe. Przecież na zdrowiu nie powinno się  oszczędzać - poinformował na swoim blogu prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

- Dzięki zaawansowanej technologii chirurg kierując robotem może wykonywać minimalne cięcia, nieosiągalne dla ludzkiej dłoni - mówił prof. Maciej Michalik – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej MSZ w Olsztynie. Tym samym da Vinci łączy unikalną wiedzę oraz umiejętności lekarzy z niespotykanymi dotąd możliwościami zabiegów. 

 



Źródło: szpital.olsztyn.pl/grzymowicz.pl/własne

Tagi: szpital

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • kasak 2014-03-24 10:10:26 217.153.*.*
    Dobre sobie, dali im się pobawić i tyle? już widze jak kupią takie drogie cacko. za co? najpierw niech dostaną kase za nadlimity
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl