Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-10-18 13:08

Redakcja

Kratka parkingowa - prawidłowe układanie

Kratka parkingowa - prawidłowe układanie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Czasy, gdy utwardzanie parkingu lub podjazdu poprzez wyłożenie podłoża betonowymi płytami lub kostką były popularne, już przeminęły. Jakie rozwiązania stosuje się zatem obecnie?

reklama

Układanie kratki parkingowej

Dziś coraz powszechniej wykorzystuje się kratki parkingowe. Są to ażurowe prefabrykaty wykonane z betonu, zazwyczaj z oczkami w kształcie rombów lub jeszcze nowocześniejsze panele z tworzywa sztucznego. Te wyróżniają się wyjątkowo wysoką przepuszczalnością wody, na poziomie 80-90% wolnej powierzchni oraz odpornością na działanie wysokich temperatur i promieniowania UV. Dzięki temu, że są stateczne, doskonale nadają się do układania na powierzchniach, które mają kontakt z ciężkimi pojazdami. Owszem, wymagają zastosowania odpowiedniej podbudowy, ale wypełniając je kamieniami bądź trawą, uzyskamy równą powierzchnię z niemal niewidocznymi kratkami. Są zatem nie tylko sposobem, który ułatwia użytkowanie parkingu, ale również gwarantuje doskonały wygląd.

Układanie geokraty parkingowej zawsze poprzedza się wyznaczeniem kształtu nawierzchni, usunięciem warstwy gleby i wyrównaniem całości. Należy pamiętać o zachowaniu spadku 1,50. Na tak przygotowanym terenie można już ułożyć warstwę geowłókniny a następnie tłucznia samoklinującego. Kolejny krok to rozsypanie i wyrównanie warstwy piasku. Jeśli geokrata będzie wypełniona kamieniem, na warstwę piasku należy położyć dodatkową geowłókninę. Na tak przygotowanym podłożu można już układać kratkę parkingową, w razie potrzeby odpowiednio ją docinając. Na koniec jeszcze wyrównanie nawierzchni przy użyciu zagęszczarki i gotowe!

Montaż kratki parkingowej

Montaż kratki parkingowej pomimo tego, że wymaga odpowiedniego wcześniejszego przygotowania terenu i użycia profesjonalnych narzędzi, nie jest trudną czynnością. Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć można próbę oszczędności na wypełnieniu. Gdy jest go zbyt mało, doprowadzić to może do uszkodzenia górnych krawędzi kratki parkingowej. Jeśli do tego podłoże będzie nierówne, może dojść nawet do połamania kratek. Nie można też zapomnieć o dylatacji. Jej brak doprowadzi w krótkim okresie czasu do unoszenia się poszczególnych kratek w efekcie zmian temperatur.

Gdzie kupić geokratę parkingową?

Montując kratkę parkingową chcielibyśmy, aby była ona trwała i estetyczna przez lata. Warto się zdecydować na zakup geokraty parkingowej https://www.ag-geo.eu/blog/kratka-trawnikowa-parkingowa-geokrata-do-trawnika-i-ogrodu bezpośrednio od AG Geosynthetics. To solidny dostawca produktów najwyższej jakości o wszechstronnym zastosowaniu w budownictwie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl