Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-11-24 09:44

Redakcja

Księga wieczysta nieruchomości - co w niej sprawdzisz?

Księga wieczysta nieruchomości - co w niej sprawdzisz?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

W księdze wieczystej nieruchomości zawarte są najistotniejsze informacje dotyczące stanu prawnego działki czy mieszkania. Dlatego też w wielu sytuacjach niezbędnym wydaje się zapoznanie z treścią dokumentu.

reklama

Czym jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste są indywidualnie zakładane dla nieruchomości – każda z nich przypisany ma swój własny, niepowtarzalny numer. Co istotne, dokument ten stanowi rejestr jawny, co oznacza, że każdy może do niego zajrzeć i zweryfikować najistotniejsze informacje dotyczące nieruchomości. Warto też przypomnieć, że ponieważ nowe księgi są zakładane online, a stare – digitalizowane, dostęp do rejestru jest obecnie naprawdę prosty.

Kiedy warto korzystać z ksiąg wieczystych?

W jakich sytuacjach dobrze jest zajrzeć do księgi wieczystej danej nieruchomości? Dokument ten przydaje się zawsze wtedy, gdy zweryfikować trzeba obecny stan prawny nieruchomości. Jeśli bowiem między nim a stanem rzeczywistym istnieją rozbieżności, to uregulowania z księgi uznaje się za obowiązujące. Zawsze więc księgi mogą się przydać w przypadku postępowania przed sądem, organem administracyjnym, wtedy gdy nieruchomość jest przedmiotem sprzedaży, darowizny, spadku lub najmu.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Aby zweryfikować informacje zawarte w księdze wieczystej, trzeba przede wszystkim uzyskać do niej dostęp. Do tego potrzebny nam będzie numer dokumentu. Warto zajrzeć na stronę Ksiegi-wieczyste.org – aby dowiedzieć się, jak uzyskać numer księgi na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki. Jeśli posiadamy oznaczenie księgi, bez problemu zweryfikujemy ją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, z której bezpłatnie pobierzemy dokument do wglądu. Z jego treścią zapoznamy się również w siedzibie sądu właściwego miejscowo, który prowadzi rejestr, co jednak zabierze nam znacznie więcej czasu i może wymagać umówienia się na konkretny termin. Księgi online dostępne są natomiast 24/7.

Żeby jednak skutecznie skorzystać z dokumentu warto wiedzieć, jak zbudowana jest księga wieczysta.

Informacje zawarte w księdze wieczystej

Każda księga wieczysta ma podobną strukturę. Składa się z czterech działów:

  • Dział I-O i Dział I-Sp - „Oznaczenie nieruchomości” i „Spis praw związanych z własnością” – znajdziemy tu informacje o samym mieszkaniu czy działce oraz o prawach związanych z prawem własności,
  • Dział II - “Własność” – ta część wskazuje właściciela nieruchomości,
  • Dział III - “Prawa, roszczenia i ograniczenia” – odnosi się do praw rzeczowych i osobistych związanych z nieruchomością,
  • Dział IV - “Hipoteka” – to tu będą umieszczone wpisy o ewentualnym zadłużeniu.

Jeśli więc będziemy chcieli sprawdzić, czy dane mieszkanie lub dom znajduje się pod adresem wpisanym w księdze, zweryfikować metraż, ilość i rodzaj pomieszczeń, jak również przeznaczenie lokalu, zajrzeć powinniśmy do Działu I. Jeżeli z kolei interesują nas udziały przysługujące danemu właścicielowi, zajrzymy do Działu II. W Dziale III zweryfikujemy na przykład istniejące służebności, prawo dożywocia. Zanim nabędziemy nieruchomość, koniecznie zapoznajmy się z Działem IV. Kupno nieruchomości obciążonej hipoteką może być bowiem kupnem kota w worku i koniecznością spłaty długów przez długie lata.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl