Jak wypełnić PIT 37?
Rok podatkowy się kończy, więc od stycznia można już składać PIT 37. Formularze PIT są do pobrania z odpowiedniej strony. Przychody osób fizycznych podlegające opodatkowaniu, muszą być rozliczone do 30 kwietnia 2023 r., więc jest jeszcze dużo czasu, ale złożenie deklaracji pozwala odliczyć ulgi podatkowe, więc podatnik otrzyma zwrot nadpłaconej kwoty. Płatnik może oczywiście osobiście udać się do urzędu skarbowego, ale znacznie prościej jest pobrać program PIT, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, bo nie trzeba stać w kolejce. Co więcej, można samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe, dzięki temu, że Twój e-PIT przeprowadzi użytkownika przez cały proces. Mogą z niego skorzystać osoby, które robią to po raz pierwszy. Jest to korzystne rozwiązanie dla podatników, którzy nie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale wciąż pozostają na obszarze Unii Europejskiej. W ten sposób składane deklaracje PIT są wypełnione bezbłędnie, więc nie ma potrzeby składania korekt do danego urzędu. Warto jednak pamiętać o dodaniu wszystkich ulg podatkowych w wypełnianym zeznaniu podatkowym.
Kto podlega deklaracji pit?
Deklaracja PIT 37 jest składana dla celów podatkowych. Obowiązuje podatników, którzy w roku podatkowym 2022 otrzymywali świadczenia spółdzielczego stosunku pracy oraz z tytułu stosunku pracy, umów zlecenia, świadczeń przedemerytalnych, stosunku służbowego, pracy nakładczej, zasiłków otrzymywanych z tytułu ubezpieczenia społecznego, rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz kontraktów menedżerskich. A także stypendiów naukowych, praw majątkowych i praw autorskich oraz funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych i pracy. W przypadku podatników trzeba wykazać wszystkie dochody otrzymywane w Polsce oraz w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie doliczają dochodów małoletnich dzieci. Jeśli od świadczeń wypłaconych w roku podatkowym poprzedzających rozliczenia, do fiskusa była odprowadzana zaliczka, z wyjątkiem sytuacji, gdy przychody zwolnione są z podatku, można się ubiegać o zwrot. Wspólne rozliczenie małżonków jest korzystne, bo przysługują ulgi od wysokości podatku.
Jeśli podatnicy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej?
Deklaracji PIT 37 nie składają podatnicy, którzy prowadzili działalności gospodarczej o pozarolniczym charakterze. Z tytułu działalności gospodarczej zaliczki na podatek dochodowy powinny być rozliczane na druku PIT 36. Dotyczy to również firm na ogólnych zasadach, a także dochodów z dzierżawy, najmu, dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej, kiedy podatnik nie musi rozliczać zaliczek w Polsce. Osoby, które nie rejestrowały działalności, również stosują tego rodzaju deklaracje PIT. Zeznanie podatkowe obejmują przychody opodatkowane, pomniejszone o rozliczenie straty, przy zastosowaniu skali podatkowej. Przedsiębiorca musi prowadzić rachunkowość i archiwizować dokumentację, by w razie kontroli mógł okazać się ewidencją. Każda kwota poniesionej straty jest wnikliwie sprawdzana przez urzędników. Warto pamiętać, że odliczając koszty od przychodów, trzeba odpowiednio uzasadnić wydatek. Przy zapłaconym podatku, należy przechowywać potwierdzenie przez kilka lat. Za pośrednictwem płatnika można przesyłać rozliczenia PIT, bo urzędowe poświadczenie odbioru potwierdza przyjęcia deklaracji przez US.
Kiedy rozliczenie PIT wysyła ZUS?
ZUS wysyła deklaracje PIT-11, 11A i 40A korzystającym z zasiłków przedemerytalnych, chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich, rent, emerytur, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, świadczeń po osobach zmarłych, alimentów potrąconych ze środków wypłacanych na podstawie ugody czy wyroku sądu. Rozliczenia PIT otrzymują również osoby, które zadeklarowały chęć rozliczania dochodów razem z małżonkiem. Akcja zaczyna się od II połowy stycznia do lutego 2023 roku. Z dniem 1 marca wszyscy muszą otrzymać dokument, by mogły rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym. Rozliczenie jest wysyłane drogą pocztową i potwierdzane przez odbiorcę. Jeśli zdarzyłoby się, że podatnik nie otrzyma PIT-u, musi się upomnieć w najbliższym oddziale ZUS i otrzyma duplikat.
Co się odlicza od wysokości osiągniętego dochodu?
Termin zwrotu podatku dotyczy ulg, jakie przysługują do odliczenia w PIT 37 od przychodów opodatkowanych, przychodów ewidencjonowanych oraz podmiotów zobowiązanych. Osoby świadczące usługi z tytułu umowy polskiemu lub zagranicznemu pracodawcy, mogą pomniejszyć należność wobec fiskusa. Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu są objęci wszyscy, więc warto sprawdzić, co można odliczyć i ująć to w formularzu, składanym osobiście w US lub przesyłanym drogą elektroniczną. Odliczenia przysługują z tytułu przekazania darowizny, opłacania rachunków za Internet, poniesienia wydatku na leki i sprzęt w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Przysługuje ulga prorodzinna na dzieci, składki zdrowotne, abolicyjna. Niektóre kwoty odlicza się od dochodu, a inne od podatku.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz