Czym jest motogodzina i czemu jej pomiar jest ważny?
Motogodzina (mth) to jednostka miary opisująca pracę silników w maszynach (np. rolniczych i budowlanych). Wskazuje liczbę obrotów wykonanych przez silnik w określonym czasie pracy. Oblicza się ją na podstawie wzoru uwzględniającego obroty silnika w czasie pracy oraz obroty znamionowe (te, w ramach których silnik osiąga maksymalną moc).
Motogodzina mierzy więc nie tylko czas pracy. Pomiar tych jednostek jest ważny ze względu na to, że odzwierciedla intensywność pracy silnika. Motogodziny naliczane są szybciej, gdy silnik pracuje z wyższymi obrotami, co ma duże znaczenie dla oceny zużycia silnika oraz planowania konserwacji. Dzięki temu operatorzy i właściciele mogą efektywnie kontrolować stopnień zużycia maszyn i zarządzać flotą.
Liczniki motogodzin w maszynach budowlanych
Ze względu na duże znaczenie pomiaru motogodzin w maszynach budowlanych, są one wyposażane w liczniki motogodzin. Dzięki wskazaniom tych elementów możliwe jest ustalenie harmonogramu prac konserwacyjnych oraz wymian płynów eksploatacyjnych i filtrów. Dane z licznika motogodzin pozwalają też lepiej planować przeglądy techniczne i tym samym uniknąć kosztownych awarii i przestojów.
Dzięki odczytom z liczników motogodzin pozwalają też na porównanie wydajności poszczególnych maszyn i oszacowanie kosztów ich eksploatacji. Ważną rolę odgrywają też w przypadku wynajmu maszyn. Dokonywane za ich pomocą pomiary dają podstawę do obliczania kosztów najmu i pozwalają rozliczyć się w sposób korzystny dla obu stron transakcji.
Awarie i naprawa elektroniki maszyn budowlanych
Elektroniczne liczniki motogodzin mogą ulegać awariom, co skutkuje błędnymi wynikami i problemami związanymi z eksploatacją maszyn budowlanych. Najczęstsze usterki liczników dotyczą:
-
błędów pomiarowych: mogą być wynikiem uszkodzenia czujnika obrotów lub problemów z układem elektronicznym;
-
uszkodzenia mechaniczne: liczniki mogą być narażone na wibracje, wstrząsy czy kontakt z wodą. Spowodowane nimi uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do całkowitego zablokowania licznika lub jego nieprawidłowego działania;
-
awaria zasilania: by potwierdzić lub wykluczyć tę przyczynę, należy zwrócić uwagę na stan okablowania i połączeń.
Naprawa elektroniki maszyn – kiedy jest konieczna?
W razie zauważenia nieprawidłowego działania licznika motogodzin, należy jak najszybciej skonsultować się z specjalistą oferującym usługi takie jak naprawa elektroniki maszyn budowlanych. Naprawa wadliwego elementu może polegać m.in. na:
-
wymianie uszkodzonych części: jeśli uszkodzeniu uległy czujniki lub elementy elektroniki, konieczna zwykle okazuje się ich wymiana;
-
naprawie okablowania: awaria może być wynikiem uszkodzenia okablowania. W takim przypadku konieczna będzie naprawa połączeń lub wymiana przewodów
-
kalibracji: jeżeli problemem jest nieprawidłowe naliczanie motogodzin, licznik powinien zostać skalibrowany.
Rozwiązanie problemów z działaniem liczników motogodzin wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności i dostępu do sprzętu. Jeśli je zauważycie, powinniście więc zwrócić się do doświadczonej, wyspecjalizowanej w podobnych naprawach firmy – takiej jak ET Regeneracje. Poza serwisowaniem liczników, oferuje ona także inne usługi – np. naprawa sterowników maszyn czy naprawa elektroniki przemysłowej.
W przypadku awarii licznika motogodzin nie należy zwlekać. Szybka diagnoza i naprawa usterek przez wykwalifikowanych specjalistów umożliwią utrzymanie długiej żywotności urządzeń oraz zachowanie wysokiej efektywności przez długi czas. Odpowiednie dbanie o sprzęt przełoży się na obniżenie awaryjności maszyn budowlanych i tym samym minimalizację kosztów ich eksploatacji.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz