Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2011-06-20 08:18

Iwona Starczewska

Mamy swoją Aleję Gwiazd

Na wprost Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wokół pomnika patrona, powstała Aleja Gwiazd Teatru. Pierwsza odsłona - uhonorowanie wielkich postaci - już za nami.

reklama

Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, Hanna Skarżanka, Stefan Burczyk, Bohdan Głuszczak i Artur Steranko – to ich nazwiska uhonorowano.

Stefan Burczyk - mistrz i nauczyciel wielu pokoleń aktorskich, który na swoim koncie ma wiele niezapomnianych ról i jest znany widzom w całym kraju. Był odtwórcą Seneki w "Quo vadis", w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, wcielił się w postać Papieża we włoskim filmie o Janie Pawle II. Do dzisiaj jego teatralne kreacje Papkina, Rejenta i Dyndalskiego w "Zemście" Fredry, Sieriebriakowa w "Wujaszku Wani" czy Eugeniusza w "Tangu" Mrożka należą do niedoścignionych wzorców sztuki aktorskiej. Jest prawdziwym ambasadorem olsztyńskiej kultury, cenionym przez największych reżyserów współczesnego kina i teatru.

Bohdan Głuszczak - twórca określany mianem "artystycznego zjawiska", rozpoznawalny w całym kraju i poza jego granicami; wieloletni reżyser i dyrektor zespołu Pantomimy Olsztyńskiej, z którą zrealizował m.in. słynne do dzisiaj spektakle: "Apokalipsę wg Świętego Jana Ewangelisty" do muzyki Krzysztofa Pendereckiego, "Kaprysy" wg rysunków i sztychów Goyi, "Szopkę polską", "Galateę", i "Polskie Requiem". Przy realizacji "Galatei" namówił do współpracy m.in. Czesława Niemena. Działalność Pantominy Olsztyńskiej pod wodzą Bohdana Głuszczaka została nagrodzona na Festiwalu w Cannes.

Hanna Skarżanka – artystka, która sceniczną "przygodę" rozpoczęła jeszcze w przedwojennych teatrach; po roku 1945 związała się z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza, stanowiąc jedną z ważniejszych postaci legendarnego pionierskiego zespołu. Jej najwybitniejszą kreacją była tytułowa rola w "Damie kameliowej" z 1946 roku. Aktorka nie stroniła również od repertuaru komediowego - jej udział w spektaklu "Gwiazdor i kinomanki" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki teatralnej i publiczności.

Artur Steranko - aktor pięciokrotnie wyróżniany nagrodą w plebiscycie "Teatralna Kreacja Roku" i coraz odważniej odkrywany przez świat filmu i telewizji. Wystąpił m.in. w "Moim Nikiforze" K. Krauzego oraz w telewizyjnym spektaklu "Piękna pani Seidenman" J. Kijowskiego. Zwieńczeniem dotychczasowej "przygody filmowej" stało się dzieło Jerzego Skolimowskiego "Cztery noce z Anną", w którym Artur Steranko wcielił się w główną rolę Leona Okrasy. Obraz przyjęto entuzjastycznie na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 2008, zaś sam aktor został okrzyknięty odkryciem francuskiego przeglądu światowego kina.

Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa - legendarna postać olsztyńskiego Teatru Jaracza, o niezwykle szerokim, genialnym wręcz emploi aktorskim; współtwórczyni największych sukcesów Teatru i mistrzyni poetyckiego monologu. Do annałów sztuki scenicznej przeszła rolą Gospodyni w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, tytułową postacią Wassy Żeleznowej Maksyma Gorkiego i Dulskiej w pierwszym przedstawieniu Teatru Jaracza. To postać, której życie zawodowe stało się założycielskim mitem dla wielu młodych aktorek w kolejnych latach działalności olsztyńskiej sceny. 

Źródło: teatr.olsztyn.pl/własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl