Przedmiotem tegorocznego projektu międzynarodowego Fundacji jest twórczość – pomysłowość – przedsiębiorczość. Łącząc te trzy przymioty fundacja chce stworzyć dwustronną sieć młodzieżowej pomocy. Projekt ten jest wstępem do dalszych działań międzynarodowych pomiędzy krajami - Polska i Bułgarią. Do głównych celów projektu zaliczyć należy wzajemną pomoc, czyli „młodzież dla młodzieży” oraz zdobycie dużego bagażu doświadczeń z zakresu wiedzy na temat naszych kultur, tradycji, zwyczajów oraz z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej i młodzieżowej integracji poprzez warsztaty, burzę mózgów, zdobywanie przez poznanie. W tym celu jednym z głównych punktów programu był Wieczór Bułgarski, podczas którego mogliśmy spróbować tradycyjny świeżo pieczony przez grupę bułgarska chleb i inne tradycyjne potrawy bułgarskie. Bonusem naszego projektu jest udział jednej uczestniczki pochodzącej z Belgii, która obecnie pracuje w Bułgarii od kilku miesięcy i również dzieli się z nami informacjami na temat jej kraju i kultury. Aby uczcić spotkanie trzech narodów zaśpiewaliśmy z wielkim szacunkiem hymny trzech państw – Polski, Bułgarii i Belgii.
Ważnym punktem programu były warsztaty przedsiębiorczości. Czym jest przedsiębiorczość? Jak skierować swoje myślenie na przedsiębiorcze tory działania? Jak przygotować biznesplan, w jaki sposób prowadzić własny biznes. Przedsiębiorczość to także wiara we własne siły. W związku z tym, podczas warsztatów pracowaliśmy nad techniką pozytywnego myślenia w tym zakresie. Honorowym gościem tych warsztatów był pochodzący z Malty Carmel Vincent Cassar - właściciel szkoły językowej TEAMLINGUA w Olsztynie. Gość honorowy podzielił się z młodzieżą swoim doświadczenie w prowadzeniu biznesu w Polsce oraz w jego kraju ojczystym. Kreatywne warsztaty sukcesu – miały na celu uwolnienie własnej kreatywności w sytuacjach kryzysowych. To również rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.
Kolejną atrakcją projektu „Kopalnia dobrych pomysłów” był pobyt całej grupy 41 osobowej na terenie Zespołu Szkół im. Biskupa Jana Chrapka w Rybnie, szkoły z której pochodzi polska grupa. Nasi bułgarscy przyjaciele uczestniczyli w zajęciach szkolnych, dzielili się wiedzą o swoim kraju i kulturze z innymi uczniami polskiej szkoły, którzy nie uczestniczyli w tym projekcie.
Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Rybnie mogli usłyszeć hymn Bułgarii oraz zobaczyć tańczące przedstawicielki grupy bułgarskie w tradycyjnych strojach ludowych, wręczające Dyrekcji szkoły chleb pieczony własnoręcznie na tą okazją. Następnie odbyły się rozgrywki polsko-bułgarskiej grupy w siatkówkę i piłkę nożną. Wszystkie te zajęcia odbyły się w ramach kolejnego punktu naszego projektu pt.:”Zapraszam Cię do mojego domu”. Polska grupa dosłownie zaprosiła grupę bułgarska do swego domu, jakim jest Rybno - podzieliła się swymi ulubionymi miejscami swojej okolicy, szkoły. Pani Dyrektor ZS Rybno przyjęła gości w szkole pysznymi ciastami oraz tradycyjnym polskim bigosem, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem naszych bułgarskich przyjaciół.
Zaproszenie Fundacji Open Future przyjęli również studenci z Turcji uczący się na UWM w Olsztynie w ramach programu ERASMUS. Dzięki ich obecności polsko-bułgarsko-belgijska grupa powiększyła się również o tureckich przedstawicieli. Nasi goście podzielili się również wiedzą na temat ich krajów, możliwości jakie daje im udział w projekcie ERASMUS. Opiekunka naszych gości Pani Małgorzata Sułkowska, która również przyjęła nasze zaproszenie, opowiedziała o swojej codziennej pracy związanej z realizacją programu ERASMUS.
Przed nami jeszcze wiele atrakcji, m.in. spotkanie z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Zasobami Ludzkimi Creative przy Katedrze Organizacji i Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. SKN ZZL Creative należy do Platformy Young Crew, która zrzesza organizacje skupione wokół tematyki zarządzania. Dla uczestników projektu Kopalnia Dobrych Pomysłów to również okazja do obejrzenia UWM w Olsztynie.
Organizator projektu – Fundacja Open Future z Olsztyna – wierzy głęboko, że realizując projekt Kopalnia Dobrych Pomysłów przyczyni się do utworzenia młodzieżowej kreatywnej sieci wzajemnej współpracy i pomocy, a przede wszystkim do promocji różnorodności kulturowej opierającej się na poznaniu kultury Polski i Bulgarii oraz dzieki zaproszonym gościom - Turcji, Malty, Belgii, w zakresie tradycji, obyczajów, regionalnej kuchni. Projekt jest realizowany w języku angielskim.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz