Na czterometrowym maszcie została umieszczona kamera zasilana bateriami słonecznymi. Uruchamia ją czujnik ruchu w momencie pojawienia się zwierzęcia na przejściu. Nagrania z kamery zapisywane są na karcie pamięci o dużej pojemności, a także przekazywane na serwer za pośrednictwem internetu.
Podstawowym celem monitoringu przejścia dla zwierząt będzie ocena skuteczności „zielonych mostów” oraz zebranie danych do projektowania kolejnych obiektów tego typu i sformułowania ewentualnych zaleceń odnośnie kształtowania powierzchni i otoczenia przejścia.
Dane uzyskane z monitoringu będą mogły być wykorzystywane także w pracach naukowych. Będzie to również źródło informacji, czy przejście dla zwierząt nie jest wykorzystywane, np. przez użytkowników quadów lub motocykli, czy też kłusowników do zastawiania sideł.
Zakup, montaż i obsługę serwisową sprzętu niezbędnego do wykonania monitoringu zapewniła GDDKiA, natomiast nadleśnictwa zajmować się będą bieżącą obsługą urządzeń i zbieraniem danych.
Uruchomienie monitoringu jest efektem porozumienia zawartego pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie i olsztyńskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.
Przypomnijmy, ''zielony most” w Kromerowie ma 60 metrów szerokości i 64 metrów długości. To most dla dużych zwierząt. Ogrodzony jest po bokach ekranem antyolśnieniowym o wysokości 2,4 metra, by chronić zwierzęta przed hałasem i światłami reflektorów. Na gruntowej nawierzchni posadzono rośliny tak, aby wygląd przejścia jak najbardziej przypominał naturalne środowisko.
Kolejne tego typu obiekty w naszym regionie powstają na budowanej aktualnie drodze ekspresowej S-7 Olsztynek – Nidzica w okolicach Waplewa i pomiędzy Witramowem a Frąknowem. Monitoring w tych miejscach będzie uruchamiany po okresie co najmniej 1 roku od oddania drogi do eksploatacji.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz