Olsztyńscy naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod kierownictwem prof. Elżbiety Kostyry od dawna pracują nad rozwiązaniami mającymi pomóc w walce z autyzmem dziecięcym. Realizowano nawet program „Nauka podaje rękę dzieciom autystycznym'', którego efektem było uzyskanie kilku programów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych.
Dziś naukowcy UWM-u pójdą o krok dalej w walce z autyzmem. Zespół Biochemii Medycznej- Badań Peptydów i Białek Wydziału Biologii i Biotechnologii sfinalizował z firmą ALAB Laboratoria Sp. Z o.o. umowę na korzystanie z know-how wypracowanego przez zespół. Umowa to początek przełomowych i pierwszych w Polsce badań, których wyniki pozwolą na łagodzenie skutków autyzmu u dzieci. Badania te pozwolą także na szybszą i lepszą diagnozę tej ciężkiej choroby u dzieci w bardzo wczesnym wieku.
Firma ALAB Laboratoria Sp. Z o.o. jest jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych, w skład której wchodzi 50 laboratoriów, w których wykonywanych jest ponad 35 mln badań rocznie.
Podpisanie umowy poprzedzały ponad 8 miesięczne negocjacje. Koordynację procesu komercjalizacji i obsługą prawno-administracyjną zapewniło Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz