Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2010-10-12 16:15

WeronikaPieloch

Nie daj się zaczadzić!

Sezon jesienno-zimowy to okres, kiedy zwiększa się ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Najczęściej przyczynami zaczadzenia jest zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. O tym, jak postępować, by nie doszło do tragedii, będzie można dowiedzieć się podczas specjalnej akcji informacyjnej.

reklama

Dzięki działaniom informacyjnym prowadzonym na terenie naszego województwa w ubiegłym roku, w czasie sezonu grzewczego nie było ani jednej ofiary śmiertelnej, która zatrułaby się czadem. Doszło jednak do sytuacji, w których ponad 30 osób, z powodu podtrucia tlenkiem węgla trafiło do szpitali.

Dlatego też, kolejna edycja akcji informacyjnej rusza ponownie także w tym roku. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski apeluje do mieszkańców regionu, o bezpieczne postępowanie z urządzeniami grzewczymi, by uniknąć zaczadzenia.

O tym, jak postępować by nie doszło do zatrucia czadem, a także o zasadach właściwego eksploatowania urządzeń grzewczych w okresie zimowym, będzie można dowiedzieć się we wtorek i środę (12 i 13 października) w godzinach 9 – 15 pod specjalnym darmowym numerem telefonu 800-606-646.

Na wszystkich dzwoniących będą czekać specjaliści z Warmińsko-Mazurskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie, Spółdzielni Kominiarz w Olsztynie oraz Oddziału Zakładu Gazowniczego w Olsztynie. Ich doświadczenie ma pomóc ustrzec się przez niebezpieczeństwem.

Dodatkowo, na terenie całego województwa, będą rozpowszechniane ulotki informujące o zagrożeniu jakie może spowodować tlenek węgla. Do akcji włączyła się Spółdzielnia Kominiarz w Olsztynie, Straż Pożarna, władze samorządowe, a także Kuria Metropolitalna oraz Kuratorium Oświaty.

W walce ze śmiercionośnym czadem pomocą ma być również strona internetowa Komendy Głównej PSP w Warszawie, która jest kompendium wiedzy na temat zagrożenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla.

Źródło: wm.uw.olsztyn.pl/własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • @autorka 2010-10-15 14:36:48 213.73.*.*
    1. "Najczęściej przyczynami zaczadzenia jest zaniedbanie,(...)" - są! Jeżeli tych przyczyn jest więcej, to jest to liczba mnoga :) 2. "Dlatego też, kolejna edycja akcji informacyjnej rusza ponownie także w tym roku." - niepotrzebny przecinek. 3. "Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski apeluje do mieszkańców regionu, o bezpieczne postępowanie z urządzeniami grzewczymi, by uniknąć zaczadzenia." - jeden z przecinków nie jest potrzebny, proszę zgadnąć który? O reszcie nie wspomnę - jestem zagorzałym fanem tego portalu, ale szlag mnie trafia widząc, że nie przesyłacie tych tekstów do korekty! A może jednak? Jeśli tak, to proszę przesyłać do kogoś o bardziej krytycznym oku. Pozdrawiam! :-)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • chichot 2010-10-13 20:28:33 83.11.*.*
    Uwaga! Kościół smoleński atakuje!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl