W jakim celu stosuje się weryfikacje tożsamości?
Aby pożyczkodawca miał pewność, że przyznaje pożyczkę osobie, która wypełniła wniosek, musi potwierdzić jej tożsamość. Jeszcze kilka lat temu, oszuści wykorzystywali skradzione dowody osobiste lub nawet szczątkowe dane, aby wyłudzić pożyczkę na cudze dane. Na szczęście firmy pożyczkowe wkładają ogromne nakłady finansowe, aby takie działania udaremnić. Ponadto konsumenci również stali się bardziej czujni i ostrożni. Niemal każdy z nas słyszał historię o osobach, którym skradziono tożsamość w celu wyłudzenia np. chwilówki online. Zapewne nikt, nie chciałby znaleźć się na tym miejscu.
Jakie są najpopularniejsze metody weryfikacji tożsamości konsumenta?
Niemal każda firma pożyczkowa posiada odrębną procedurę przyznawania środków. Oprócz wykazania się odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą historią kredytową wnioskodawca musi udostępnić pożyczkodawcy swoje dane osobowe. W związku z tym, że podczas wnioskowania o pożyczkę przez telefon lub przez Internet, pożyczkodawca nie ma bezpośredniego kontaktu z konsumentem, musi nastąpić weryfikacja tożsamości. W formularzu pożyczkowym musimy podać nie tylko imię i nazwisko, ale także datę urodzenia, numer pesel, czy numer i serię dowodu osobistego. Aby nie dochodziło do sytuacji, że ktoś wpisał fałszywe lub cudze dane pożyczkodawcy wymagają weryfikacji. Najczęściej możemy spotkać się z poniższymi metodami weryfikacji tożsamości konsumenta.
1. Weryfikacja telefoniczna
Jeżeli wniosek składamy przez Internet, musimy podać również numer kontaktowy i adres e-mail. Niektórzy pożyczkodawcy, dzwoniąc do konsumenta, potwierdzają dane wpisane do formularza. Jednak metoda ta jest coraz rzadziej spotykana, ponieważ niekiedy nie jest skuteczna.
2. Weryfikacja przelewem
Bardzo popularną metodą weryfikacji tożsamości, jest konieczność wykonania przelewu na niewielką kwotę np. 10 groszy, lub 1 złoty, na rachunek bankowy pożyczkodawcy. Dzięki temu, że dane konsumenta były zweryfikowane przez bank w trakcie zakładania rachunku, pożyczkodawca ma pewność, że pieniądze przesyła osoba składająca wniosek. Na ogół w tytule przelewu należy wpisać numer złożonego wniosku, który otrzymujemy od pożyczkodawcy. Wówczas możliwa jest szybka identyfikacja konsumenta i dopasowanie danych do wniosku. Należy jednak zaznaczyć, że wnioskodawca musi być właścicielem rachunku bankowego. W przelewie weryfikacyjnym nie chodzi bowiem o przekazanie pożyczkodawcy 1 złotówki, lecz potwierdzenie danych przypisanych do konta bankowego. Problemem przy tym sposobie sprawdzenia danych osobowych, może być fakt, że wnioskodawca nie ma środków na rachunku, by wykonać przelew. W takim przypadku, jeśli jest możliwość, staramy się o weryfikację aplikacją weryfikującą.
3. Aplikacja weryfikująca
Jednym z coraz chętniej wykorzystywanych narzędzi do weryfikacji konsumenta jest specjalna aplikacja weryfikująca. Jej ogromną zaletą, jest szybkość i łatwość obsługi, a ponadto możliwość potwierdzenia dochodów wnioskodawcy. Na jakiej działa zasadzie? Konsument otrzymuje link od pożyczkodawcy, dzięki któremu loguje się do swojej bankowości elektronicznej. Aplikacja na zasadzie skanowania pobiera informacje o właścicielu rachunku, a także sprawdza historię operacji. Tym samym za jednym logowaniem pożyczkodawca potwierdza dane wnioskodawcy, a także sprawdza, czy oświadczenie o wysokości dochodów ma odzwierciedlenie na rachunku bankowym. Zdecydowanym atutem aplikacji jest szybkość pozyskania informacji, co jednocześnie przyspiesza decyzję kredytową.
4. Weryfikacja biometryczna
Jedną z nowszych metod jest weryfikacja biometryczna. Zadaniem konsumenta jest zrobienie zdjęcia dowodu osobistego, a później weryfikacja twarzy za pomocą aplikacji, która potwierdza zgodność zdjęcia z naszym wizerunkiem.
5. Weryfikacja za pośrednictwem kuriera
To znana od lat forma weryfikacji tożsamości. Jej minusem jest długi czas (w stosunku np. do aplikacji weryfikującej) oczekiwania na wizytę kuriera. Osoba odpowiedzialna za weryfikację na ogół umawia się na wizytę w domu i sprawdza zgodność wpisanych w formularzu danych z dowodem tożsamości wnioskodawcy. Więcej informacji na temat weryfikacji tożsamości konsumentów znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
Niepoprawny przelew weryfikacyjny przy pożyczce przez Internet
Wyobraźmy sobie sytuację, w której składamy wniosek o pożyczkę przez Internet i pożyczkodawca stosuje weryfikacje za pomocą przelewu. Otrzymujemy zatem informacje o numerze konta, na który mamy przelać 1 złoty i dane do wpisania w tytule przelewu. Wykonujemy przelew i okazuje się, że jest nieprawidłowy. Co w takim przypadku zrobi pożyczkodawca?
Wiele zależy od tego, z jaką nieprawidłowością mamy do czynienia. Jeśli wykonamy przelew, z rachunku bankowego innej osoby, pożyczkodawca nie będzie mógł potwierdzić naszej tożsamości. Tym samym skazujemy się na decyzję odmowną firmy pożyczkowej.
W przypadku, gdy pomyliliśmy się we wniosku i wpisaliśmy np. błędny adres, lub gdy zmieniliśmy nazwisko, a zmiany te nie są wprowadzone na rachunku bankowym, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca również odrzuci naszą prośbę o udzielenie wsparcia finansowego.
Bardzo możliwe jednak, że przy drobnym błędzie np. literówce przy imieniu lub nazwisku, osoba odpowiedzialna za weryfikacje informacji zadzwoni do nas w celu wyjaśnienia i korekty. Jeśli to my zorientujemy się, że zrobiliśmy błąd, warto skontaktować się z pożyczkodawcą i wyjaśnić swoją pomyłkę. Dzięki temu mamy szansę na pozytywną weryfikację i tym samym przyspieszymy decyzję o przyznaniu środków.
Podsumowanie
Szukając odpowiedniej pożyczki dla siebie, warto również zwrócić uwagę, jaką metodę weryfikacji stosuje wybrana przez nas firma. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pożyczkodawca wymaga od nas np. wykonania przelewu, a my na podanym we wniosku numerze rachunku bankowego nie dysponujemy środkami. W tym przypadku warto wybrać aplikację weryfikująca, przy której nie musimy mieć pieniędzy na rachunku bankowym. Ponadto weryfikacja aplikacją działa szybciej, niż przelewy, których czas wykonania jest zależny od sesji pomiędzy bankami.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz