Czym jest nużeniec?
Nużeniec to pajęczak z grupy roztoczy. Środowiskiem bytowania nużeńca są ujścia gruczołów łojowych i mieszki włosowe skóry głowy oraz okolic twarzy. Nużeńce zazwyczaj umiejscawiają się w okolicach oczu, nosa, brody oraz na czole. Duże nagromadzenie pasożytów może prowadzić do rozwoju wieku schorzeń związanych z reakcją skóry lub zakażeniem oczu, które często mylone są z chorobami o innym podłożu np. alergiami lub chorobami autoimmunologicznymi.
Nużyca oczu – objawy
Symptomy nużycy oka uwidaczniają się na powiekach i w linii rzęs. Wśród nich znajdują się świąd i zaczerwienienie powiek, dokuczliwe uczucie ciała obcego w oku, zespół suchego oka, wypadanie rzęs i ich nierówny wzrost, nawracający jęczmień na oku oraz uporczywe łzawienie. Ponadto oko jest wyraźnie podrażnione, a przez to bardziej narażone na dalsze nadkażenia bakteryjne. Nużyca oczu to schorzenie, które wymaga leczenia w konsultacji z okulistą. Wizytę możesz umówić na stronie https://enel.pl/usluga/okulista/, gdzie znajdziesz wybór specjalistów w interesujących Cię lokalizacjach i terminach.
Nużyca – rodzaje choroby
Nużyca oczna jest najbardziej dokuczliwa. Schorzenie może objąć także inne części ciała. To m.in. nużyca skórna twarzy i uszu. Zmiany chorobowe wywołane przez pasożyty mogą pojawić się także na dłoniach, stopach lub okolicach narządów płciowych. Do charakterystycznych objawów należą wówczas stany zapalne skorym rozszerzone pory oraz zaskórniki. Obecność pasożytów może także objawiać się świądem i nieprzyjemnym zapachem m.in. z kanałów usznych.
Jak dochodzi do rozprzestrzeniania nużeńca?
Nużeniec to wyjątkowo powszechny pasożyt, który znajduje się w każdej szerokości geograficznej, niemal w każdym miejscu. Do przeniesienia nużeńca może dość na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą, na której skórze bytuje pasożyt, a nawet w trakcie przebywania z nią w jednym pomieszczeniu. Jedną z możliwych dróg przenoszenia nużeńca jest również pożyczenie kosmetyków do makijażu, ubrań lub używanie tych samych przyborów toaletowych, jak np. grzebień, szczotka czy maszynka do golenia. Przyjmuje się, że u 9 na 10 dorosłych osób można zdiagnozować obecność nużeńca. Warto jednak zaznaczyć, że pasożyt wywołuje objawy chorobowe wyłącznie u niewielkiego odsetka ludzi. O wystąpieniu nużycy decyduje prawdopodobnie namnożenie owych pasożytów w liczbie przekraczającej 5 osobników na jeden mieszek łojowy.
Kto jest narażony na zakażenie nużeńcem?
Jednym z czynników, który wpływa na wzrost zakażenia nużeńcem, jest wiek. Nużyca rzadko objawia się u dzieci, a liczba przypadków zakażenia rośnie po 70 roku życia. Na rozwój choroby są także podatne osoby z obniżoną odpornością, osoby wystawione na przewlekły stres i cierpiące na zaburzenia gospodarki hormonalno-lipidowej. Do rozwoju zakażenia przyczynia się także typ skóry. Większe szanse na zakażenie pasożytem mają osoby z cerą trądzikową, mieszaną i tłustą.
Jak leczyć nużyce oczu?
Okolice oczu są niezwykle delikatne i skłonne do podrażnień lub nadkażeń. Leczenie nużycy oczu powinno więc odbywać się pod okiem specjalisty, który wskaże, jaki sposób leczenia będzie odpowiedni w danym przypadku. W przypadku pacjentów, u których nużyca przebiega w sposób łagodny lub umiarkowany, zaleca się stosowanie ciepłych okładów na oczy. Wskazane jest także płukanie oczu i powiek specjalnymi preparatami, przepisanymi przez okulistę. Osoby zakażone nużycą mogą także sięgnąć po specjalne chusteczki nawilżające do codziennej higieny oczu. Polecaną praktyką jest ponadto wykonywanie masażu powiek oraz usuwanie pasożytów mechanicznie, zwłaszcza z okolic rzęs, gdzie jest to możliwe. W każdym przypadku niezwykle ważna jest higiena - zarówno okolic oczu, jak i dłoni. Należy także pamiętać, aby nie stosować wielokrotnie jednorazowych artykułów do higieny powiek.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz