Objawy zaćmy – po tych symptomach rozpoznasz kataraktę
Jeśli podejrzewasz, że rozwija się u Ciebie podstępna choroba oczu, jaką jest katarakta, poniższe objawy powinny być dla Ciebie sygnałem alarmowym:
- obniżenie ostrości wzroku (widzenie, jak przez mgłę),
- problemy z rozróżnianiem kolorów,
- pogorszenie kontrastu,
- jednooczne dwojenie (widzenie podwójne),
- nadwrażliwość na światło słoneczne.
Wiedz jednak, że objawy zaćmy różnią się w zależności od typu tej choroby. Przykładowo Pacjenci z zaćmą jądrową zmagają się z większymi problemami z widzeniem w dal niż z bliska (zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu), często mają też trudności z prawidłowym rozróżnianiem kolorów. Z czym zmagają się osoby z zaćmą korową? Są oślepiani przez światła pojazdów w nocy, widzą podwójnie i często skarżą się lekarzowi okuliście na pogorszenie się wzroku po zmroku. Jeśli oślepiają Cię reflektory nadjeżdżających samochodów lub obserwujesz u siebie inne z wymienionych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem okulistą.
Dokuczliwe objawy zaćmy obniżają jakość życia
Objawy zaćmy, mimo że nie powodują dolegliwości bólowych, upośledzają codzienne funkcjonowanie. Symptomy katarakty mogą sprawiać problem z oceną odległości i poruszaniem się. W zaawansowanym stadium zaćmy wielu Pacjentów wycofuje się z życia społecznego. Zastanawiasz się, kiedy objawy zaćmy przybierają na sile? Choroba postępuje powoli, wraz z upływem lat jej symptomy stają się coraz bardziej uciążliwe. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, szczególnie jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka.
Czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju zaćmy?
Do rozwoju katarakty predestynowani są seniorzy, podeszły wiek zwiększa ryzyko zaćmy starczej, która jest związana z fizjologicznym procesem starzenia się soczewki. Ta powszechnie diagnozowana choroba oczu bywa też powikłaniem cukrzycy. Do czynników ryzyka zaliczana jest też:
- niedoczynność przytarczyc,
- przyjmowanie niektórych leków,
- przebyte urazy oka,
- nałogowe palenie tytoniu,
- długotrwała ekspozycja narządu wzroku na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak np.: opary chemiczne, promieniowanie UV.
Na czym polega operacja zaćmy? Wszczepienie nowej soczewki
Zaćmy nie można wyleczyć farmakologicznie, jedyną drogą do wyzdrowienia jest operacja usunięcia zmętniałej soczewki oka. Obecne w sprzedaży krople na zaćmę są w stanie jedynie spowolnić postęp schorzenia, jednak w żaden sposób nie wpływają na już powstałe patologiczne zmiany. Zabieg poprzedza kompleksowa diagnostyka, która obejmuje wywiad lekarski i badania okulistyczne. Nowoczesną i bezpieczną metodą usuwania zaćmy nieobarczona wysokim ryzykiem powikłań pozabiegowych jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa. Procedurę wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz chirurg. Specjalista po wcześniejszym znieczuleniu gałki ocznej za pomocą specjalnych kropli w bardzo precyzyjny sposób usuwa zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Pamiętaj, aby po operacji ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych, dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia powikłań i skrócisz czas rekonwalescencji do minimum. Wiedz, że operacja zaćmy jest jednorazową procedurą, która przywraca pełną sprawność wzroku. Implantacji soczewki można dokonać nawet u Pacjentów z zaawansowaną postacią choroby.
Źródła:
https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [25.07.2024 r.]
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz