To już 11 edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na projekty osiedlowe i miejskie do podziału jest w sumie 7,5 mln zł. Po przeanalizowaniu wszystkich złożonych wniosków do głosowania zakwalifikowano 99. Najbardziej aktywni, w tworzeniu projektów, byli mieszkańcy osiedli: Grunwaldzkiego, Nad Jeziorem Długim, Jarot i Nagórek.
W złożonych propozycjach znajdziemy zarówno inwestycje o wartości przekraczającej 1 mln zł, jak też wycenione na kilka tysięcy złotych. Wśród realizacji wymagających większych nakładów finansowych są m.in. budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 12 (1 200 000 zł), budowa toru wrotkarskiego w rejonie parku Kusocińskiego (1 200 000 zł), rozbudowa skateparku przy plaży miejskiej (1 200 000 zł), czy stworzenie parku przy Łynostradzie, w rejonie zespołu parkowego Korczaka-Mleczna (1 000 000 zł).
Z dużo mniejszymi kosztami wiążą się natomiast takie projekty jak: Zielony Azyl Zatorze/Podleśna (koszt to 10 500 zł; pomysłodawcy chcą ubogacić krzewami i rabatą teren w rejonie skrzyżowania ul. Limanowskiego i Jagiellońskiej), Czyste Kąty (koszt 8000 zł; chodzi o dodatkowe 8 koszy na śmieci na terenie osiedla Nad Jeziorem Długim). Ze stosunkowo niskimi wydatkami wiąże się też projekt o nazwie „Ekologiczny Mural Antysmogowy – Dawny Olsztyn” (27 500 zł), który mógłby powstać przy ul. Kołobrzeskiej.
Ponadto, wśród propozycji znalazły się inwestycje związane z remontami chodników, budową miejsc postojowych, wybiegiem dla psów, doświetleniem przejść dla pieszych, kastracją zwierząt, wykonaniem płyty boiska na stadionie rugby, organizacją festynów, spektakli i innych wydarzeń kulturalnych.
Glosowanie w tegorocznym OBO rozpocznie się 29 maja i potrwa do 23 czerwca br. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 11 lipca. Ich realizacja zaplanowana jest na przyszły rok. Pula na projekty miejskie to 2,2 mln złotych, a na osiedlowe zarezerwowano kwotę 5,3 mln złotych.
Lista dopuszczonych do fazy głosowania projektów dostępna jest TUTAJ.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz