Po Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Szpitalu Uniwersyteckim to już trzecia placówka w Olsztynie, która rozpocznie diagnozowanie osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem.
- Jako samorząd dorzuciliśmy do tego swój "kamyczek" wspierając Pracownię sprzętem specjalistycznym z Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wypożyczonym do prowadzenia tych, niezwykle ważnych badań - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Na tę chwilę laboratorium będzie wykonywać około 100 analiz dziennie.
- Jeżeli to będzie wymagane, placówka jest w stanie zwiekszyć przepustowość do 400 testów dziennie - mówi nam prezes Onkologicznej Pracowni Molekularnej, Adam Żmudziński. - Jest to bardzo istotne w ograniczeniu szarzenia się epidemii, a także skraca czas trwania kwarantanny personelu medycznego w przypadku podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną.
Pracownia została wpisana do rejestru sieci placówek mogących wykonywać badania COVID-19, prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia, stając się częścią systemu diagnostyki koronawirusa.
Placówka będzie prowadziła diagnostykę choroby COVID-19 metodą Real Time PCR w oparciu o wielogenowe testy zgodne z wymogami WHO.
Onkologiczna Pracownia Molekularna sp z o.o. prowadzi laboratorium analiz molekularnych (genetycznych) od 2008 roku. Siedziba znajduję się na terenie Szpitala Pulmonologii i Chorób Płuc przy ulicy Jagiellońskiej 78 w budynku "D" w Olsztynie.
Jak dotąd (5 kwietnia, godzina 12) w Polsce stwierdzono 3834 przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarły 84 osoby.
[AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 10:24)
Po naszym materiale pojawiło się sporo zapytań czy można zgłosić się do laboratorium z własną próbką.
- Próbki powinny być pobierane przez osobę wykwalifikowaną i odpowiednio zabezpieczoną w środki ochrony osobistej - mówi nam właściciel pracowni, Adam Żmudziński. - Laboratorium nie posiada w tej chwili specjalistycznego punktu poboru prób i do czasu kiedy taki punkt nie powstanie nie będą wykonywane badania prywatne.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz