Podczas listopadowej sesji rady miasta samorządowcy będą głosować nad likwidacją dwóch przedszkoli miejskich – nr 6 i nr 37. Jak informują władze miasta oba wymagają kosztownego i długotrwałego remontu.
PM nr 6 mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Pieniężnego w Śródmieściu. Wśród najważniejszych do wykonania prac są: naprawa konstrukcji dachu, wymiana posadzek w salach zajęć, wymiana stolarki okiennej, renowacja elewacji, w tym uzupełnienie ubytków gzymsów.
Dodatkowo nie ma możliwości zainstalowania windy gastronomicznej, więc garnki z gorącymi posiłkami od lat są noszone po schodach.
Natomiast w przypadku obiektu PM nr 37, zlokalizowanego przy ul. Pana Tadeusza (os. Pojezierze), problemem jest azbestowa elewacja. Ponadto, niezbędna jest wymiana stolarki okiennej, jak i wewnętrznej. Krótko mówiąc, budynek wymaga gruntownego remontu.
- To są decyzje bardzo trudne, jednak konieczne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia zastępczyni prezydenta Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. - Budynki, w których mieszczą się placówki są wyeksploatowane i wymagają pilnych napraw. Nie możemy pozwolić na realne zagrożenie życia i zdrowia przedszkolaków i personelu przedszkoli. Remonty placówek będą bardzo drogie i długotrwałe, a niemożliwym jest wykonanie ich w czasie, gdy w budynkach funkcjonują przedszkola.
W obu przedszkolach od lat obserwowany jest spadek liczby dzieci. W PM nr 6 tym roku szkolnym jest 46 dzieci w wieku 3-5 lat, natomiast w placówce nr 37 - 41 dzieci w wieku 3-5 lat. Likwidacja placówek miałaby nastąpić od września 2025 roku.
Prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, informuje, że odbył spotkania z rodzicami przedszkolaków. W związku z zamknięciem placówek rodzice będą mogli wybrać alternatywne przedszkole – miejskie lub prywatne.
- Z rocznym wyprzedzeniem przygotowaliśmy rozwiązania, które umożliwią rodzicom wybór przedszkola dla dziecka – zarówno w naszych placówkach miejskich, jak i wyłonionych w konkursach przedszkolach prywatnych, przy zachowaniu tych samych warunków finansowych. To dla nas kluczowe, by każdy maluch miał miejsce w odpowiedniej placówce – tłumaczy Szewczyk.
Co z personelem likwidowanych przedszkoli? Każdy nauczyciel i pracownik niepedagogiczny będzie miał możliwość pracy w innych placówkach – zapewnia prezydent Olsztyna.
Właśnie przygotowywane są uchwały dotyczące zamiaru likwidacji przedszkoli przy ul. Pana Tadeusza i Pieniężnego. Głosowanie nad ich losem odbędzie się podczas listopadowej sesji rady miasta. Następnie uchwały trafią do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty. Od tego zależą dalsze działania w sprawie placówek.
Komentarze (83)
Dodaj swój komentarz