Data dodania: 2008-08-12 09:09
Olsztyn metropolią
Olsztyn wykonał pierwszy krok w kierunku metropolii - straż miejska ma strzec porządku w Dywitach. Tymczasem konkurencyjny Rzeszów otrzymał właśnie zgodę na włączenie w swoje granice jednej z miejscowości. - Trudno u nas o decyzje, bo trwa sezon urlopowy - twierdzi ratusz.
Propozycję rozszerzenia działalności olsztyńskiej straży miejskiej przedstawił Jacek Szydło, wójt gminy Dywity. - Zależy nam, by strażnicy zapewnili nam porządek i bezpieczeństwo - podkreśla. - Nie ma sensu tworzyć u nas nowych struktur, jeżeli istnieje możliwość skorzystania ze sprawdzonych rozwiązań. Ze swojej strony możemy partycypować w kosztach tego przedsięwzięcia.
Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do podpisania umowy o współpracy. - Nie widzę żadnych przeciwwskazań. Ustalimy tylko szczegóły - mówi Tomasz Głażewski, wiceprezydent Olsztyna.
- Nawiązanie współpracy jest dobrym początkiem tworzenia obszaru metropolitalnego, na którym powinno zależeć Olsztynowi - stwierdził wójt Dywit.
Powołanie metropolii rozpaliło emocje w całym kraju, bo stawką, oprócz prestiżu, są dodatkowe milionowe dotacje euro. Propozycja rządu zakładała powołanie 12 takich ośrodków. Metropolie miały być tworzone m.in. wokół Warszawy, Katowic, Krakowa, Wrocławia i Szczecina. W tym gronie zabrakło naszego miasta. Po ogłoszeniu rządowego projektu zaprotestowali samorządowcy z mniejszych ośrodków, m.in. z Olsztyna. Na dowód aspiracji urzędnicy marszałka wytyczyli lokalny obszar metropolitalny. Mieści się on w okręgu o promieniu około 50 km i obejmuje - wraz z Olsztynem - około 6 tys. km kw. powierzchni, mieszka na nim blisko pół miliona mieszkańców. A liczba ludności to jeden z głównych warunków ubiegania się o metropolię. Przynajmniej tak zakłada nowy rządowy projekt.
Na dobrej drodze do jego spełnienia jest Rzeszów, który zostawia nas daleko w tyle w zabiegach metropolitalnych. Gdy w Olsztynie trwają rozmowy w sprawie rozszerzenia działalności straży miejskiej na sąsiednią gminę, to stolica Podkarpacia włącza w swoje granice kolejne miejscowości. Pod koniec lipca Rada Ministrów zgodziła się na przyłączenie do Rzeszowa sołectwa Biała. W kolejce czekają kolejne cztery miejscowości. Władze Rzeszowa ogłosiły już sukces. - Teraz nie będziemy już najmniejszym z miast wojewódzkich, wyprzedzimy Olsztyn i Zieloną Górę - ucieszył się Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.
Po przyłączeniu Białej liczba mieszkańców wzrośnie do prawie 173 tys. (Olsztyn ma ok. 170 tys. mieszkańców). Czy władze Olsztyna myślą o przyłączeniu miejscowości potrzebnych do utworzenia obszaru metropolitalnego? - Trzeba pamiętać, że trwa teraz sezon urlopowy, więc trudno o podejmowanie decyzji - zaznacza wiceprezydent Głażewski.
Głażewski zapewnia za to, że zgodnie z harmonogramem trwają prace nad stworzeniem rady metropolitalnej. Chęć jej utworzenia wyrazili przedstawiciele 20 z gmin, które mają tworzyć olsztyńską metropolię.
- Z drugiej strony pracujemy nad praktycznymi rozwiązaniami, jak uruchomienie szerokopasmowego bezprzewodowego internetu, który swoim zasięgiem objąłby sąsiednie gminy - mówi Głażewski.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz