Mąż pani Anny Usowicz poczuł w sobotę, że pilnie potrzebuje fachowej pomocy medycznej. Czym prędzej wsiedli więc do samochodu i pojechali szukać najbliższego lekarza. Oddajmy głos pani Annie, która zaczęła przysyłać z tej wyprawy kolejne wiadomości:
02.04.2022, 18:54 - Dzisiaj sobota 2.04. miasto wojewódzkie Olsztyn a w nim nie działa żaden z gabinetów świątecznej opieki zdrowotnej. Sorki, działa dziecięcy a w nim kolejka 100 dzieciaczków.
Może, z naciskiem na "może", około godziny 20 będzie lekarz w szpitalu miejskim. Pani powiedziała że można jechać do Olsztynka, Biskupca albo Szczytna.
Sorry, przyjmują w zagrożeniu życia. Gdzie my żyjemy.
02.04.2022, 19:09 - W wojewódzkim siedzi pielęgniarka, która informuje że można spróbować w miejskim bo ona tu siedzi bez lekarza
02.04.2022, 19:10 - Na Sybiraków wisi kartka że nie ma lekarza i można się udać do szpitala Wojewódzkiego albo miejskiego
02.04.2022, 19:11 - 180 tys. mieszkańców i żadnej pomocy lekarskiej
02.04.2022, 20:40 - W szpitalu 89 5326340 po 20 zgłasza się poczta głosowa, a to tel. świątecznej pomocy
02.04.2022, 21:14 - Miejski, kabaret, właśnie przyjechaliśmy jest trochę osób ale jest i lekarz. Na pytanie czy jutro będzie, pani powiedziała że nie wie
02.04.2022, 22:41 - Mąż dostał się do lekarza właśnie wróciliśmy.....
Zapis peregrynacji państwa Usowicz przedstawiliśmy Rzecznikowi Prasowemu NFZ. W odpowiedzi pani Agnieszka Budziszewska, młodszy specjalista w Zespole Komunikacji Społecznej napisała:
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Warto podkreślić, że z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjenci powinni korzystać jedynie w sytuacjach, które faktycznie tego wymagają.
W miniony weekend (1-3 kwietnia) nocna i świąteczna opieka medyczna była zapewniona w 4 placówkach na terenie Olsztyna – Miejski Szpital Zespolony, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Malarkiewicz i Spółka” oraz 24 placówkach na terenie województwa. Taki dostęp do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej całkowicie pokrywa zapotrzebowanie wśród pacjentów i umożliwia kontakt z lekarzem lub pielęgniarką wszystkim zainteresowanym.
Warto zauważyć, że olsztyńskie placówki, które nie zapewniają w danym czasie dyżuru lekarza zawsze umożliwiają pacjentom kontakt z Izbą Przyjęć (Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie) lub ze Szpitalnym Klinicznym Oddziałem Ratunkowym (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie). Jeżeli dana placówka nie pełni dyżuru w czasie całego weekendu - taka informacja jest zwyczajowo wywieszana na drzwiach placówki i z pewnością jest widoczna dla pacjentów. Szczegółowych informacji o nocnej i świątecznej opiece medycznej w regionie pacjenci mogą szukać na stronie www.nfz-olsztyn.pl oraz pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590.
Reasumując, chciałam podkreślić, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest szczególną formą kontaktu z lekarzem, co może nieco wydłużyć czas oczekiwania na poradę. Żaden pacjent nie pozostaje jednak bez opieki lekarskiej, co potwierdza również historia opisanej przez Pana pacjentki.
Na koniec chciałabym zachęcić pacjentów do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu – nr 800 173 200. W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, pacjent otrzyma tam profesjonalną pomoc medyczną przez telefon. Można również zgłosić chęć kontaktu z lekarzem za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://dom.mz.gov.pl/nocna-swiateczna-opieka Usługa jest realizowana przez Ministerstwo Zdrowia.
Komentarze (57)
Dodaj swój komentarz