- Staramy się tworzyć dobry klimat dla biznesu, skracać czas wydawania niezbędnych pozwoleń i decyzji, ale także wprowadzać dodatkowe udogodnienia - mamy min. darmowy punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców który prowadzi Krajowa Izba Doradców Podatkowych - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Raport oparty był o cztery ustandaryzowane kryteria: "Rozpoczynanie działalności gospodarczej", "Rejestracja własności nieruchomości", "Dochodzenie należności z umów" i "Uzyskiwanie pozwoleń budowlanych". Umożliwiają one ocenę każdego badanego miasta także w skali światowej. W poszczególnych kryteriach uzyskaliśmy następujące lokaty: "Rozpoczynanie działalności gospodarczej" - 2. miejsce, "Rejestracja własności nieruchomości" - 5. miejsce, "Dochodzenie należności z umów" - 1. miejsce, "Uzyskiwanie pozwoleń budowlanych" - 9. miejsce.
- Wynik w tej ostatniej kategorii może nieco niepokoić, ale sami dostrzegliśmy już ten problem i przeprowadziliśmy wewnętrzną reorganizację, tworząc nowy Wydział Rozwoju Miasta i Budownictwa, który m.in. skupia całość spraw związanych z uzyskiwaniem pozwoleń budowlanych - mówią urzędnicy.
- Autorytet, jakim jest Bank Światowy, potwierdził, że jesteśmy miastem przyjaznym i otwartym na biznes. Da nam to mocny argument w zabiegach o nowych inwestorów - dodał Prezydent Grzymowicz. - Szkoda, że w rankingu nie było kryterium „Otoczenie dla biznesu”, bo myślę, że wówczas nasza pozycja byłaby jeszcze wyższa.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz