- Instalacja to połączenie motywu jednej z megalitycznej budowli z epok neolitu i brązu z terenu południowej Anglii z motywem tzw. baby pruskiej z Barcian - zdradza dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Aleksander Kuberski. - Stonehenge od słów był najprawdopodobniej związany z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować kobietę, słońce mężczyznę. Z kolei baba pruska przedstawiająca wbrew nazwie prawdopodobnie mężczyznę jest kamiennym posągiem o nieznanej funkcji i pochodzeniu.
Kamienny krąg zostanie odsłonięty podczas Nocy Świętojańskiej, czyli w dniu przesilenia letniego (24 czerwca). Uroczystość rozpocznie o godz. 17:00 pochód panien, wodnic i bab w warmińskich strojach, które przejdą z Pałacu Młodzieży do Paru Centralnego. Tam nie zabraknie atrakcji.
O 17:30 oficjalnie odsłonięty zostanie Stonehenge. Potem będzie można m.in. wybrać się do Strefy Tradycji, by nauczyć się mazurskich słów, poznać magiczno-zielarską wiedzę i nauczyć się pleść wianki. Z kolei w Strefie Książki zaplanowano bookcrossing, naukę pisania bambusowymi rysikami i wystawę zbiorów książkowych dawnych obrzędów. Całość uświetni występ zespołu lokalnego Centemus oraz Wandy Laddy, która zaśpiewa pieśni w stylu średniowiecznym.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz