„Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.
W tym roku, wśród nominowanych znalazły się dwa olsztyńskie zabytki: Dom Mendelsohna i Tartak Raphaelsohnów.
- Chyba nikt w Olsztynie nie wątpi, że słusznie, bo to wyjątkowo piękne, pieczołowicie odrestaurowane zabytki. Nie wiem, jak zakończy się tegoroczny konkurs, ale po mojej pierwszej obecności sądzę, że to nie wszystko i kolejnymi kandydatami do tych zaszczytnych wyróżnień – tym razem za rok 2015 – będą Koszary Funka i kamienica przy placu Bema. To dobre przykłady na to, że prywatny inwestor nie musi być nastawiony wyłącznie na szybki, ale – mówiąc najogólniej – tani efekt. Wręcz przeciwnie – może udowodnić, że ochrona dziedzictwa jest szansą i kluczem do dobrego biznesu w nietypowych obiektach zabytkowych – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz na swoim blogu.
Przypomnijmy, we wrześniu 2010 r. po ponad roku przygotowań, badań konserwatorskich, architektonicznych i przejściu skomplikowanej procedury aplikacyjnej, wnosząc jako wkład własny środki w wysokości 621.397,55 złotych, olsztyńskie stowarzyszenie „Borussia” pozyskała fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Umowa z Województwem Warmińsko-Mazurskim jako Instytucją Zarządzającą RPO WiM o dofinansowanie projektu „DOM MENDELSOHNA. Remont i przystosowanie zabytkowego domu oczyszczeń Bet Tahara na cele edukacyjne, kulturalne i turystyczne” opiewała na łączną kwotę 2.076.569,25 zł. Dofinansowanie RPO w wysokości 1.449.927,53 zł umożliwiło podjęcie gruntownego remontu obiektu i jego przystosowanie na potrzeby Centrum Dialogu Międzykulturowego.
Środki unijne dały też szanse na odrestaurowanie wybudowanego w 19884 roku Tartaku Raphaelsohnów, który obecnie pełni funkcję Muzeum Nowoczesności. W ramach dofinansowania w kwocie 3,6 mln złotych zarządca obiektu Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przywrócił obiektowi dawny blask. Zachowano pierwotny podział budynku głównego, poziom posadzek, czy drewniane stropy. W hali głównej zachowano fragment istniejącego tam kiedyś bruku kamiennego, przywrócono również pierwotny wygląd elewacji.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz