Stare porzekadło mówi, że "co dwie głowy to nie jedna".
- Dlatego chciałbym zaprezentować opinię olsztynian o naszym mieście. Każdy z nich zwraca uwagę na inny aspekt życia w mieście - pisze do nas Adam Przybylski.
Zdaniem Sebastiana Galińskiego, asystenta osób niepełnosprawnych, w stolicy Warmii i Mazur życie toczy się znacznie wolnej niż w innych dużych miastach takich jak Gdańsk czy Warszawa. Właśnie ten walor miasta doceniają turyści z wielkich metropolii.
Z kolei studentka pedagogiki specjalnej, Ewa Stolarczyk, docenia fakt, że miasto ma perspektywy do rozwoju - mimo, jak mówi, "wielu głosów krytyki". Jednocześnie zauważa, że włodarze miasta powinni postawić na rozwój obszarów zielonych jeszcze zanim rozpoczęła się akcja rozbudowy linii tramwajowych.
Ryszard Prątkowski, emeryt z Olsztyna, preferuje jazdę na rowerze i pozytywnie ocenia rozwój ścieżek rowerowych w stolicy Warmii i Mazur. Przy tym zauważa, że w pobliżu Olsztyna jest wiele lasów i jezior. Umożliwiają one mieszkańcom wypoczynek i rekreację. Pan Ryszard docenia fakt, że nasze miasto nie jest rozległe, a co za tym idzie wszędzie można szybko dotrzeć.
Skarbnik i szef projektów Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Jurkian, uważa natomiast, że "jest wiele rzeczy za które warto lubić Olsztyn". Jako jeden z wielu atutów wymienia interesujących ludzi kultury takich jak zespół Czerwony Tulipan. Zaznacza, że przy tym, że jest rodowitym olsztynianinem i ze szczególnym sentymentem wspomina... szkołę podstawową do której uczęszczał.
Kolejna osoba, którą poprosiłem o wypowiedź to Maciej Sobota, psycholog w projekcie Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Sobota również podkreśla fakt, że Olsztyn nie jest dużym miastem i dzięki temu może dotrzeć szybko i sprawnie do celu.
Na kwestię dostępności zwraca uwagę także pan Lech, który także uczestniczy we wspomnianym projekcie i jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim. Docenia fakt, że w Olsztynie jest coraz mniej barier architektonicznych i władze miasta zauważają potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
- Każdy kto przyjedzie do Olsztyna znajdzie coś dla siebie - podsumowuje Adam Przybylski.
I dodaje: - Począwszy od bogatej oferty kulturalnej, na urokliwych lasach i jeziorach skończywszy. To miasto łączy w sobie tradycje z nowoczesnością i to jest jego niewątpliwa zaleta. Zwłaszcza dziewicza przyroda pozwala odetchnąć zmęczonym zwiedzaniem miasta turystom. Zaprezentowane głosy mogą być początkiem twórczej dyskusji o rozwoju miasta.
Adam Przybylski, kru
Komentarze (46)
Dodaj swój komentarz