Powraca temat północnej obwodnicy Olsztyna. Mieszkańcy sołectw Bukwałd, Barkweda, Brąswałd, Redykajny oraz osiedla Sterowców i prezes OSP Brąswałd złożyli w GDDKiA ankiety oraz pisma w tej sprawie.
- Przedstawiciele sołectw w gminie Dywity złożyli w GDDKiA ponad tysiąc ankiet, w których zawarli swój sprzeciw budowie obwodnicy w wariantach zachodnich. Złożyli również pismo na ręce pana Mirosława Nicewicza, dyrektora oddziału w Olsztynie, w którym rzeczowo argumentują, dlaczego warianty zachodnie są społecznie nieakceptowane – wyjaśnił nam Paweł Bachor, mieszkaniec osiedla Sterowców w Dywitach oraz działacz Konfederacji Korony Polskiej.
W piśmie czytamy m.in., że nie zgadzają się na zachodnie warianty drogi, bo tak poprowadzona droga może mieć negatywne skutki gospodarcze, społeczne oraz ekologiczne.
W naszej opinii proponowany przebieg drogi w żaden istotny sposób nie odciąży ruchu drogowego w tym rejonie, natomiast nieodwracalnie zniszczy unikalne walory przyrodnicze naszego regionu, jak też w trwały sposób pogorszy warunki bytowania mieszkańców tej części gminy Dywity
- czytamy w piśmie złożonym do GDDKiA w Olsztynie.
W dalszej części pisma mieszkańcy argumentują, że wschodni wariant obwodnicy byłby lepszy, bo tereny położone na południowy-wschód i wschód od Dywit przeznaczone są do rozwoju usług i nieuciążliwego przemysłu. W dokumencie zaznaczono, że mieszkańcy zamieszkali w Dywitach ze względu na bliskość Olsztyna oraz walory przyrodnicze.
Mieszkańcy tych terenów od początku wybrali te lokalizacje właśnie ze względu na charakter planowanego sposobu zagospodarowania – co zresztą znajdowało wielokrotnie wyraz w sytuacji ubiegania się o jakiekolwiek nowe pozwolenia na budowę czy wykonywane inwestycje. Wszystkie one podlegały surowym rygorom oceny zgodności z przedstawionymi (…) kierunkami zagospodarowania. Podobna sytuacja występuje w nowo budowany Osiedlu Sterowców, które co prawda jest kwartałem większej zabudowy mieszkaniowej – ale jego mieszkańcy wybrali to miejsce ze względu na bliskość Olsztyna i jednocześnie walory przyrodnicze i rekreacyjne. Z całą pewnością nie można przyjąć za prawdę stwierdzenia, że budowa obwodnicy nie wpłynie na sytuację osób, które właśnie w tych miejscach postanowiły się osiedlić
- piszą mieszkańcy gminy Dywity.
Przypomnijmy, że działacze olsztyńskiej lewicy sprzeciwiają się wschodnim wariantom obwodnicy, bo taki przebieg drogi mocno ingerowałby w Las Miejski. Jednak politycy partii Razem nie są także za zachodnim wariantem, bo ten, według nich, zakładają wycięcie dużego terenu lasu po zachodniej stronie Olsztyna. Informowaliśmy o tym w artykule Politycy partii Lewica Razem o zawieszeniu OBO: ''To zamach na demokrację''.
Czytaj również:
Północna obwodnica Olsztyna. Poznaliśmy nowe warianty drogi [MAPY]
Olsztynianie w szoku! Obiecywana północna obwodnica ma być… jednojezdniowa
Komentarze (69)
Dodaj swój komentarz