Przelewy bankowe – po co się je wykonuje?
Osoby korzystające z funkcji przelewów bankowych mają różne cele. Za pomocą takich transakcji można m.in. płacić za zakupy oraz usługi online. Kupując nowe ubrania czy rezerwując wakacje, wystarczy wysłać środki transferem tradycyjnym lub za pośrednictwem bramek do szybkich przelewów.
Transakcje, które łatwo wykonuje się za pośrednictwem aplikacji w telefonie czy bankowości internetowej, pozwalają też na sprawne płacenie rachunków. Można w ten sposób uiścić czynsz, różnego rodzaju abonamenty i wiele innych opłat. Rodzice za pośrednictwem transakcji wysyłają pieniądze swoim dzieciom m.in. na wycieczki szkolne czy utrzymanie podczas studiów w innym mieście.
Za pomocą przelewów można prędko rozliczyć się ze znajomymi po wspólnym wyjściu do kina czy restauracji, bez konieczności wyliczania gotówki. Firmy wykorzystują transakcje także do wielu swoich celów, w tym rozliczeń z dostawcami towarów do sklepów i nie tylko.
Dwa główne rodzaje przelewów bankowych
Przelewy bankowe dzieli się na dwa główne typy, które zależą od tego, z jakiego i do jakiego banku wysyła się pieniądze. Są to:
* wewnętrzne – dotyczą transakcji pomiędzy klientami tego samego banku;
* zewnętrzne – przeprowadzane z jednej placówki finansowej do innej.
Można dzielić transakcje również na krajowe i zagraniczne, a także wyróżniać ich dodatkowe rodzaje, jak np. przelewy natychmiastowe. Wszystkie te wykonuje się na podstawie numeru rachunku odbiorcy. Jest on niezbędny do przesłania pieniędzy. Istnieją jednak alternatywy, takie jak przelewy na telefon, które da się zlecić za pośrednictwem numeru telefonu, a nie ROR-u.
Warto uwzględnić także przelewy międzynarodowe. Aby je wykonać, trzeba podać nie tylko dane odbiorcy, ale też numer IBAN i SWIFT banku, do jakiego mają trafić środki. Często za przewalutowanie pieniędzy placówki pobierają dodatkowe opłaty. Czas realizacji transferu zależy w głównej mierze od harmonogramu księgowania zagranicznej placówki finansowej. Czasami trwa to nawet kilka dni roboczych.
Kiedy przelew dojdzie na konto odbiorcy?
Każda osoba zainteresowana przelewami bankowymi powinna przeczytać artykuł znajdujący się na stronie https://zgarnijpremie.pl/kiedy-przelew-dojdzie-na-moje-konto-co-to-sa-sesje-przelewow. To ogromna baza wiedzy na temat transakcji bankowych, w której poruszony został temat m.in. sesji determinujących terminy doręczeń środków. Dzieli się je na dwa rodzaje:
* sesje przychodzące – podczas nich pieniądze pojawiają się na rachunku odbiorcy;
* sesje wychodzące – w ich trakcie banki wysyłają środki do adresatów.
Każdy bank ma inne terminy zarówno sesji przychodzących, jak i wychodzących. Z tego względu pieniądze docierają do odbiorców o różnych godzinach, nawet gdy wysyła się je o tej samej porze. Nie zawsze środki trafiają na rachunek adresata tego samego dnia. Łatwo obrazuje to poniższy przykład.
Gdy w banku odbiorcy ostatnia sesja rozliczeniowa przewidziana jest na godzinę 18:00, a przelew zostanie zlecony o godzinie 18:15, środki nie będą zaksięgowane tego samego dnia. Taki transfer trafi do pierwszej sesji przychodzącej w następnym dniu roboczym. Jeśli jednak zlecenie wykonało się po tej godzinie w piątek lub przed świętem, środki będą mogły być zaksięgowane dopiero w pierwszej sesji przychodzącej po dniach wolnych.
We wspomnianym artykule znajduje się tabela uwzględniająca dokładne godziny sesji przychodzących i wychodzących we wszystkich kluczowych bankach w Polsce. Można zatem łatwo sprawdzić, w jakim czasie pieniądze powinny znaleźć się na rachunku odbiorcy w zależności od godziny nadania środków.
Przelew natychmiastowy – na czym polega?
Przelew natychmiastowy to rodzaj transferu, który pozwala na przesłanie środków z jednego konta bankowego na inne w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj odbywa się to w ciągu kilkunastu sekund – bez znaczenia, jaki to dzień czy godzina. Niezależnie od terminów sesji wychodzących i przychodzących można przekazać komuś pieniądze właściwie natychmiast.
Takie przelewy przydają się w wielu sytuacjach, np. gdy:
* trzeba wesprzeć finansowo kogoś bliskiego w nagłym przypadku;
* chce się zapłacić rachunki na ostatnią chwilę i uniknąć konsekwencji opóźnień;
* sprzedawca wymaga szybkiego potwierdzenia wpłaty, aby zrealizować zamówienie lub wysłać towar jak najprędzej;
* pracodawca chce niezwłocznie przekazać wypłatę pracownikowi.
Znaczna większość banków za wykonanie przelewów natychmiastowych pobiera opłaty. Zdarzają się jednak oferty z opcją darmowej wysyłki środków, ale niekiedy są np. ograniczone i nie można wykonywać takich transferów bez limitu. Warto zwrócić na to uwagę już na etapie poszukiwań rachunku dla siebie, szczególnie jeśli chce się mieć taką opcję i przewiduje się częste transfery pieniężne.
Najczęściej opłaty za przelew natychmiastowy wynoszą kilka złotych. Nie jest to duża kwota, ale jeśli dokonuje się więcej takich transferów w miesiącu, może się ona znacznie powiększyć.
Jak wybrać konto bankowe w Olsztynie?
Aby znaleźć ofertę na konto bankowe najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb, warto skorzystać z internetowego rankingu propozycji. Zestawienie widnieje np. w serwisie Zgarnij Premię. Znacznie upraszcza wyszukanie opcji dostępnych nie tylko w Olsztynie, ale i całej Polsce.
Należałoby zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
* koszt utrzymania konta;
* opłaty za użytkowanie karty;
* ceny wypłat gotówki z bankomatów;
* premia możliwa do pozyskania w ramach spełnienia warunków.
Bardzo ważne są także opłaty za przelewy, w tym te natychmiastowe. Warto stawiać na rachunki oferujące możliwie jak największą liczbę darmowych transferów środków, szczególnie jeśli ma się potrzebę ich częstego wykonywania. Wiele rachunków da się założyć przez internet, więc nie trzeba ograniczać się do placówek w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz