Odpowiedni dobór roweru
Rynek oferuje ogromny wybór najrozmaitszych rodzajów rowerów, projektowanych z myślą o różnym przeznaczeniu. Jednoślady są kategoryzowane głównie ze względu na rodzaj nawierzchni, po których będą najczęściej jeździć. Nie oznacza to oczywiście, że rowerem górskim możemy jeździć jedynie w terenach, gdzie występują wzniesienia, a rowerem miejskim tylko w aglomeracjach. Niemniej jednak, wybierając dany model roweru, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej będziemy z niego korzystać i po jakich drogach głównie jeździć. Tak przeprowadzony dobór sprzętu nie narazi Cię na zbędny wysiłek podczas jazdy.
Rower szosowy - poczuj się jak uczestnik wielkich wyścigów
Jeżeli więc preferujesz jazdę po nawierzchniach utwardzonych, głównie szosach, to optymalnym wyborem będzie rower szosowy. Tego typu pojazd sprawdza się najlepiej właśnie na gładkich drogach asfaltowych, a poprzez swoją charakterystyczną konstrukcję umożliwia sportową, szybką jazdę. Rowery szosowe są więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą poczuć nieco mocniejszy wiatr podczas jazdy i być niczym kolarze podczas słynnych "Tour de France" czy "Giro d'Italia".
Najważniejsze cechy rowerów szosowych
Ten typ jednośladu ma na celu przede wszystkim wymuszać jak najbardziej aerodynamiczną sylwetkę cyklisty podczas jazdy. Jest więc projektowany głównie pod dynamiczną jazdę. Charakterystyczne cechy, jakie wyróżniają rower szosowy, to przede wszystkim:
- sztywna rama, pozbawiona amortyzacji,
- odpowiednio wygięta kierownica, zapewniająca optymalną pozycję,
- duże koła,
- gładkie opony.
Wszystko to sprawia, że na tego typu rowerze pokonywać można długie dystanse w relatywnie szybkim tempie, nie przeciążając przy tym nadmiernie organizmu. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najchętniej wybieranych typów rowerów.
Od czego zależy cena roweru szosowego?
Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonana jest rama, to w przypadku rowerów szosowych w grę wchodzą praktycznie dwa surowce: karbon lub aluminium. Ramy karbonowe to nowoczesne rozwiązanie, cechujące się bardzo niską wagą i niezwykłą wytrzymałością. Wszystkie rowery profesjonalnych kolarzy oparte są obecnie o taką technologię. Jest to jednak droższa opcja od jednośladu z ramą aluminiową, która przy nieco mniejszym budżecie też jest solidnym rozwiązaniem.
Oprócz ramy wpływ na cenę ma jeszcze rodzaj przerzutek. Obecnie prawie każdy rower szosowy wyposażony jest w liczbę biegów rzędu 20-22. Im bardziej nowoczesny i precyzyjny model przełożeń wybierzesz, tym wartość całego roweru wzrośnie. Niemniej, jeżeli planujesz pokonywanie dużej liczby kilometrów bez obaw o niezawodne działanie takiego sprzętu, to warto czasami zainwestować nieco więcej pieniędzy.
Abstrahując jednak od kwestii technicznych, kupno roweru szosowego będzie na pewno rewelacyjnym pomysłem w celu poprawy kondycji i sprawności fizycznej oraz podniesienia poziomu adrenaliny.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz