Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii w 1986 roku. Co roku przed Bożym Narodzeniem austriaccy skauci przywożą ogień do Wiednia i przekazują druhom z sąsiednich krajów, a ci roznoszą go dalej, aby obiegł całą Europę. Polscy harcerze przekazują co roku Światełko Pokoju skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji. Płomień symbolizuje dobro, pokój i nadzieję.
Betlejemskie Światło Pokoju jednoczy ludzi. Przyjmują je osoby różnych narodowości, wyznań i poglądów.
W tym roku jednak tradycja została przełamana na linii Polska – Rosja. Skauci z Obwodu Kaliningradzkiego odmówili przyjęcia światełka od Hufca Bartoszyce. Światełko dotarło do przejścia granicznego w Bezledach i tam zakończyło swoją podróż - nie przekraczając granicy.
Jak poinformował w Radio Olsztyn Paweł Wołoch komendant Hufca Bartoszyce, o tym iż skauci nie przyjmą w tym roku tego symbolu - polscy harcerze dowiedzieli się droga mailową. Nie wyjaśniono im jednak skąd taka decyzja.
Przypomnijmy, w tym roku Betlejemskie Światło Pokoju do Olsztyna przywieźli harcerze z Hufca Rodło Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP, którzy odebrali je 13 grudnia osobiście tuż po przekazaniu go przez Słowaków w Zakopanem. Olsztyńska uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom województwa odbyła się tradycyjnie na olsztyńskim zamku 15 grudnia.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz