Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2022-07-01 10:03

Monika Smolik

Straż miejska odholowała hulajnogę z ul. Strąkowej w Olsztynie

Straż miejska odholowała hulajnogę z ul. Strąkowej  w Olsztynie
Strażnicy miejscy odholowali hulajnogę z ul. Strąkowej na Dajtkach
Fot. SM Olsztyn

W piątek (1 lipca) strażnicy miejscy odholowali hulajnogę elektryczną, która stała na środku chodnika na ul. Strąkowej w Olsztynie. Funkcjonariusze przypominają, że użytkowników obowiązują przepisy prawa drogowego.

reklama

Strażnicy miejscy przypominają, że użytkownicy hulajnóg za nieprawidłowe pozostawienie pojazdu na chodniku mogą otrzymać mandat. Przedstawiamy podstawowe zasady prawa drogowego, które obowiązują w kraju.

I - Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi oraz szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m

II - Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

III - Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

IV - Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

V - Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

VI - Dopuszczalna prędkość poruszania się hulajnogą elektryczną to 20 km/h, a w przypadku poruszania się po chodniku - prędkość zbliżona do ruchu pieszego.

VII - Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

1) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;

2) przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

VIII - Zabronione jest kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

IX - Zabrania się dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze. W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

X - Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku 10-18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, jak w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM A1, B1 lub T.

Tagi: Dajtki

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

  • lkjh 2022-07-01 10:13:51 83.15.*.*
    Afera na cały kraj i nie tylko! Nawet w CNN o tym mówili!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8

www.autoczescionline24.pl