Wojska Obrony Terytorialnej nazywane ''Terytorialsami'' jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.
Formowanie struktur rozpoczęło się od podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego i przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Pierwszych 800 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w kwietniu i maju przeszło w tych jednostkach szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Ci właśnie żołnierze rozpoczynają pierwsze szkolenia rotacyjne. Równolegle, na tym terenie, kolejni ochotnicy przechodzą procedury rekrutacyjne i odbierają powołania na szkolenia podstawowe i wyrównawcze, których kolejne edycje rozpoczną się już w lipcu.
Ruszył również proces formowania jednostek WOT na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. W naszym regionie trwa obsadzanie struktur jednostek żołnierzami zawodowymi. Szkolenie ochotników rozpocznie się po osiągnięciu gotowości przez jednostki, co nastąpi dopiero na początku 2018.
W zakresie pozyskiwania kadr oficerskich na potrzeby WOT, aktualnie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych prowadzony jest kurs dla oficerów WOT. Ponad 100 podporuczników, którzy ukończą ten kurs w październiku zasili brygady obrony terytorialnej.
Równolegle WOT pozyskuje oficerów i podoficerów rezerwy, którzy wyrażają chęć powrotu do służby zasilając jednostki WOT.
Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, a dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, będą mieli szansę na podpisanie kontraktu od 1 do 6 lat w ramach OT. Szczegółowe informacje dot. przyjęcia do służby, wszyscy zainteresowani znajdą we właściwych dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komendach Uzupełnień.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz