Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2013-11-08 07:54
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:08

Iwona Starczewska

Święto Niepodległości w Olsztynie - program

11 listopada obchodzić będziemy 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszystkich mieszkańców Olsztyna zapraszamy do udziału w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości.

reklama
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:00 mszą w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej Świętego Jakuba. Godzinę później kompanie honorowe wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy i organizacji kombatanckich przemaszerują ulicami: Staszica, Pieniężnego, Aleją Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Kościńskiego na Plac Solidarności.


Około godziny 12.20 przy Pomniku Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności odbędzie się odczytanie Apelu Pamięci z okazji Święta Niepodległości. Na koniec zebrani złożą kwiaty.

Na godzinę 13.30 zaplanowano defiladę kompanii honorowych wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy.

W trakcie uroczystości na Placu Solidarności odbywać się będzie pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów „Sztandar” z Ziołowej Doliny, Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS nr 4016.

O godzinie 13:40 odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim.

Tradycyjnie już cała uroczystość zakończy się wręczeniem odznaczeń państwowych połączonym z występem Zespołu Pieśni i Tańca UW-M „Kortowo” w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, al. Piłsudskiego 7/9, sala 52.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Komitet Miejski PiS w Olsztynie zaprasza na spotkanie pt. "Oni dali nam niepodległość". Spotkanie odbędzie się w sali NOT (pl. Konsulatu Polskiego 1 o godzinie 14.00. W programie: odczyt prof. Selima Chazbijewicza o twórcach polskiej niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
 

 

 

 

Źródło: inf.organizatora/własne

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Korek1 2013-11-10 12:45:39 37.31.*.*
    Do knedla coś ci się pomyliło kościół to nie księża i budynki. Kościół to ludzie wierzący a ci mają prawo czcić niepodległość ojczyzny. Jeżeli nie masz wiedzy na ten temat to siedż cicho i nie rób z siebie głąba.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • 666misiek 2013-11-08 20:18:27 83.9.*.*
    ”Polsko w Rzymie Twoja zguba ...”- to Juliusz Słowacki. tak na marginesie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Alter 2013-11-08 18:12:59 83.9.*.*
    Hmmm....nadrabiam zaległości z historii i asem nie jestem...ale powiedz czy jednak tek straszny kler nie miał udziału w odzyskaniu niepodległości choćby w czasach Solidarności.....bo rozumiem że okres 1945-89 traktujesz również jako okres poddaństwa? Pozdrawiam Cię Knedel... Katol okropny
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • knedel 2013-11-08 09:48:59 37.31.*.*
    ''Kościołowi rzymsko-katolickiemu nie przysługuje żadne moralne prawo do obchodzenia rocznic święta Niepodległości! Rzymscy grabarze Polski śpiewali na jej pogrzebie z takim samym namaszczeniem ”Requiem” i ”Te Deum”, z jakim witali prawosławnego cara rosyjskiego wesołym ”Alleluja”, odprawiając w jego intencji katolickie msze! Gdy Polacy walczyli o wolność i niepodległość, rzymski kler wyklinał ich z ambon, obrzucał klątwami, a carom i kajzerom słał służalcze hołdy i peany z zapewnieniem oddania i wierności. Jeżeli wybiliśmy się na niepodległość, to wbrew woli i życzeniom Watykanu. ”Polsko w Rzymie Twoja zguba ...” - ostrzegał Adam Mickiewicz. Dziś każdy oficjalny program obchodów świąt państwowych w tym odzyskania niepodległości zawiera punkt, który uważa się za centralny - jest nim msza, także (o ironio) w pewnym okresie z udziałem lewicowych przedstawicieli władz. To żenujące widowisko, kiedy wielu takich nawet nie wie jak się zachować czyniąc pozory religijnego oddania i uległości. Nie wiadomo, czy władza modli się prywatnie czy służbowo? Okazuje się, że ludzie ci, wybrańcy narodu nie mają dość siły, odwagi i ochoty by przeciwstawić się tym żałosnym w formie i treści imprezom, politykierstwu kleru, i aby ograniczyć jego rolę do spraw przynależnych religii jaką wyznaje.'' ( z sieci)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl