Co mówią wyniki?
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.
Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim 10 placówek zakwalifikowało się do regionalnej mapy równości. Są to szkoły nie tylko z Olsztyna, ale także z Elbląga i Ełku.
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie
2. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie
3. V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie
4. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie
5. Technikum nr 8 w Olsztynie
6. Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie
7. III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie
8. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ełku
9. XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
10. I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu
Wybór szkoły
W tegorocznym Rankingu pytaliśmy o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Wyniki ogólnopolskie pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+ są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn.
W województwie warmińsko-mazurskim 41% osób widzi przejawy braku akceptacji w szkole. W przypadku Olsztyna ta statystyka wynosi 37%. W skali kraju 35% uczniów dostrzega przejawy braku tolerancji w swoich szkołach.
Olsztyn i woj. województwo-mazurskie mogą pochwalić się jednak wysokim poziomem edukacji antydyskryminacyjnej. 35% osób uczniowskich z Olsztyna i 33% z województwa warmińsko-mazurskiego deklaruje, że wie o akcjach świadomościowych organizowanych w swoich szkołach. W skali kraju w takich akcjach bierze udział jedynie 18% uczniów.
Wyniki skomentowała Maja Krupińska, koordynatorka Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w woj. warmińsko-mazurskim: - Gratuluję I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza oraz Państwowemu Liceum Szkół Plastycznych im. Erica Mendelsohna znalezienia się wysoko w ogólnopolskim zestawieniu. Cieszę się, że olsztyńskie szkoły tworzą bezpieczną przestrzeń dla osób uczniowskich. Jako absolwentka I LO szczególnie doceniam bezpieczną przestrzeń w szkole. Cieszę się także, że szkoły z mniejszych ośrodków, takich jak Elbląg i Ełk znalazły się w regionalnym zestawieniu.
Do wyników odniosły się także Marta Kamińska, Radna Miasta Olsztyna oraz Agata Szerszeniewicz, organizatorka Olsztyńskiego Marszu równości.
Kamińska: - Osoby LGBTQIA+ w ostatnich latach spotykają się w Polsce z coraz większymi przejawami nietolerancji, co szczególnie dotyka młodzież szkolną, która jest bardziej podatna na presję ze strony otoczenia. Jestem przekonana, że dobra szkoła to przede wszystkim taka, w której wszyscy uczniowie mogą czuć się bezpiecznie, gdzie nie dotyka ich dyskryminacja i brak akceptacji. Dlatego jestem dumna z tego, że po raz kolejny szkoła z Olsztyna znalazła się w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Chciałabym wyrazić ogromne słowa uznania dla dyrektorki, nauczycieli i wszystkich pracowników I Liceum za ich wysiłek w tworzenie tej wspaniałej atmosfery otwartości i akceptacji w szkole. Gratuluję wszystkim związanym z I Liceum tego wyróżnienia, którym jest 5. miejsce w ogólnopolskim Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Szerszeniewicz: - Wyniki Rankingu mogą być wskazówką przy wyborze szkoły. Są podsumowaniem całorocznej pracy całej społeczności szkolnej. Okazywanie wsparcia i solidarność z osobami LGBTQIA+ nic nie kosztuje, a ma wielką moc. Respektowanie preferowanego imienia i zaimków, tworzenie bezpiecznej przestrzeni: tylko tyle i aż tyle. Gratulujemy społecznościom szkolnym placówek wyróżnionych w Rankingu i cieszymy się, że jako Olsztyński Marsz Równości jesteśmy częścią tej wspaniałej inicjatywy.
Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce.
Komentarze (74)
Dodaj swój komentarz