Dziś jest: 15.01.2025
Imieniny: Arnolda, Izydora, Pawła
Data dodania: 2024-09-02 18:30
Ostatnia aktualizacja 2024-09-03 12:21

Krzysztof Brągiel

To już dwunasty rok "dziury" przed Wysoką Bramą. Co dalej z wykopaliskiem, które "straszy" turystów? [SONDA]

To już dwunasty rok
Rondela przed Wysoką Bramą w Olsztynie "straszy" już 12 lat. Co dalej z zabytkową fortyfikacją?
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Od kilkunastu lat teren przed Wysoką Bramą w Olsztynie bardziej przypomina opuszczony plac budowy niż reprezentacyjną część miasta. Zaczęło się od archeologów. Później były szumne zapowiedzi uczytelnienia odkrytej przez badaczy rondeli. Skończyło się na tym, że w „dziurze” zakwitła dynia, a w ratuszu pojawiła się idea, aby wykopalisko zasypać. Nie zasypano. Trwa i od 12 lat konsekwentnie "straszy" turystów. Byliśmy na miejscu z kamerą, aby zapytać przechodniów, co myślą o pamiątce po wizycie archeologów?  

reklama

Niezwykłe odkrycie i konkretna deklaracja

Jesienią 2012 roku o Olsztynie zrobiło się głośno ogólnopolskich mediach. Archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie odkryli fragmenty nieznanych wcześniej średniowiecznych umocnień, broniących wjazdu do stolicy regionu.

Jak tłumaczył wówczas kierujący pracami archeolog Bartłomiej Kaczyński, odkryta rondela pochodzi z czasów drugiej lokacji miasta w 1378 r. To nie wszystko. Po odkryciu fortyfikacji z wykopu o głębokości sześciu metrów wydobyto 120 kul armatnich.

Były to nie tylko kule kamienne, ale też wypalane z gliny. - Ceramiczne kule to znalezisko niezwykłe. Kilka takich kul wykopano podobno w XIX wieku na zamku w Kętrzynie, ale nie zachowały się do naszych czasów - mówił archeolog Adam Mackiewicz, cytowany przez RMF FM.

Już 12 lat temu władze miasta deklarowały, że odkryte umocnienia przed Wysoką Bramą objęte zostaną specjalną troską. - Byłoby błędem gdybyśmy nie starali się wyeksponować tego odkrycia. Będziemy szukać najlepszej formy zaprezentowania zabytku, ważnego przecież dla historii i tożsamości naszego miasta – mówił ówczesny prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Projekt jest, nie ma pieniędzy na realizację

Archeolodzy opuścili wykopaliska, lata mijały, a szpecący rejon olsztyńskiej starówki wykop, ogrodzony płotem, wkomponował się w krajobraz.

Nadzieję na zmianę sytuacji przyniósł rok 2017. Rozpisano konkurs na zagospodarowanie przestrzeni wokół rondeli i przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego. Komisja doceniała olsztyńską firmę Dżus GK Architekci.

- Rondela musi być widoczna. Nie zakładamy jej rekonstrukcji, ale wyciągnięcie jej nawet dwa metry ponad powierzchnię – opowiadał o swoim projekcie Grzegorz Dżus

Poza podziemnym parkingiem i wyeksponowaniem rondeli projekt przewidywał odsłonięcie dawnej fosy. Schowane dotąd mury miały zostać odkryte. Na realizację projektu zabrakło jednak środków. Miasto starało się uzyskać finansowanie m.in. poprzez rządowy program Polski Ład, gdzie walczono o 30 mln zł. Wniosek został jednak odrzucony.

Zasypmy dziurę i kwitnąca dynia

W międzyczasie pojawiła się koncepcja, aby „dziurę” zasypać. - Nie chcemy, by dalej niszczała, będąc wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – mówiła u progu 2021 roku rzeczniczka ratusza, Marta Bartoszewicz.

Pomysł, aby schować rondelę pod ziemią oprotestował Dżus, argumentując, że zasypanie fortyfikacji byłoby droższe, niż uczytelnienie. - Gdy uzmysłowiłem miastu koszty związane z zasypaniem, wszyscy zrozumieli, że nie ma odwrotu. Rondelę można tylko ratować — tłumaczył w roku 2022 Dżus, cytowany przez Gazetę Olsztyńską.

W roku 2023 o rondeli zrobiło się głośno z powodów botanicznych... Miejsce postanowił wykorzystać jeden z liderów Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, Witold Szwedkowski, który zasadził przed Wysoką Bramą dynię.

Dynia w wykopalisku przed Wysoką Bramą (fot. Czytelnik, Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl)

- Ludzie są zniecierpliwieni tym, że ta dziura wciąż tam jest. Receptą być może jest zieleń spontanicznie wprowadzona tam przez mieszkańców. Niech włodarze miasta odbiorą to jako sygnał, że coś z tym trzeba zrobić. Taka jest idea – aby zwracać uwagę na miejsca, o których władze miasta trochę zapomniały albo odroczyły przynależne im z racji urzędu działania – wyjaśniał w rozmowie z Radiem Olsztyn.

Kampanijna obietnica Szewczyka

Skrywająca zabytek „dziura” trwa przed Wysoką Bramą już dwunasty rok. Olsztynianie do jej widoku się przyzwyczaili, przyjezdni natomiast przyglądają się „atrakcji” ze zdziwieniem. Czy minione wakacje były ostatnimi, podczas których wykopaliska „straszyły” turystów?

Nadzieję na konkretne działanie przynoszą wiosenne wybory samorządowe i zmiana warty w olsztyńskim ratuszu. Nowy prezydent stolicy regionu, Robert Szewczyk, w kampanii wyborczej dużo miejsca poświęcił kondycji starówki.

Musimy uczytelnić rondellę przed Wysoką Bramą - zapowiadał na jednej z marcowych konferencji. - Ten projekt to nie tylko zagospodarowanie wykopaliska, ale także nowoczesne parkingi i urządzenia sanitarne, które polepszą funkcjonowanie na Starym Mieście. Są na to pieniądze unijne, a my wiemy jak je pozyskać

Trzymamy więc za słowo i liczymy na spełnienie kolejnej z obietnic wyborczych, po rozszerzeniu bezpłatnych przejazdów na uczniów szkół ponadpodstawowych [Olsztyn rozszerza darmowe przejazdy do 19 roku życia. Jest warunek].

Nasza sonda. Co "mówi ulica" o archeologicznej pamiątce?

W poniedziałek (2 września) wybraliśmy się z kamerą na olsztyńską starówkę, aby zapytać przechodniów, co sądzą o wykopie przed Wysoką Bramą. "Krążą pogłoski, że spadł tu meteoryt" - zażartował jeden z naszych rozmówców. 

Co jeszcze usłyszeliśmy przy średniowiecznej fortyfikacji? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo. Odpowiedzi potrafią zaskoczyć.

Galeria

Komentarze (62)

Dodaj swój komentarz

  • ROZDWOJENIE JAŹNI RA 2024-09-02 21:21:05 88.156.*.*
    Nie mają 30 milionów na uczytelnienie rondeli, zbudowanie parkingów i szaletów ale za to mają na wkład własny do zawyżonego przetargu na jedną trybunę stadionu prywatnego klubu piłkarskiego. ROZDWOJENIE JAŹNI RADNI
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 1
  • Grzeg 2024-09-02 21:08:55 195.136.*.*
    Już 12 lat... Sama dziura powinna być zabytkiem!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 1
  • Zi0m 2024-09-02 20:34:39 95.160.*.*
    Zostawcie naszą dziurę Nie zasypujcie jej Tam ciągle rośnie dynia I uczytelnić chcą ją wciąż
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
  • Kononowicz na prezyd 2024-09-02 19:51:03 31.0.*.*
    Zostawcie dziurę!!! To jest dziura na skale Olsztyna
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 4
  • Wsiok ełropejski 2024-09-02 19:40:19 45.85.*.*
    W naszym mieście brak toalet publicznych, może więc rozpisać przetarg (ograniczony dla swoich) na budowę latryny, sławojki lub po prostu kibla ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 2
  • 2017r. 2024-09-02 19:38:38 2a00:f41:820:*
    W 2017r. miasto na konkurs przeznaczyło prawie 800 tys. zł. Od tego dnia do dnia dzisiejszego dziura nie doczekała się nawet kartki z opisem, tego co skrywa. Póki co robi za śmietnik, do którego wpadają odpadki z przepełnionych koszy ze starówki (dobrze, że już koniec sezonu). Teraz pojawiała się kolejna obietnica, że coś się z tym zrobi. Pytanie kolejne czy po pozyskaniu środków wykorzysta się koncepcję, która wygrała w 2017r.? Czy ponownie wyda się pieniądze argumentując to faktem, że tamte wizualizacje się przedawniły, nie pasują do zmian i ponownie zostanie rozpisany konkurs, przetarg, kolejne studia, koncepcje, opracowania, wizualizacje itp. itd. co zrobić z dziurą? Ile będą trwały prace, ile to będzie kosztowało? Czy jest sens i czy warto eksponować taki zabytek? A teraz GRATIS - kolejne rozkopy, wykopy, utrudnienia, "atrakcje" których można by było uniknąć, gdyby tylko chcieć rozwiązać problem rondeli w czasie rozbudowy linii tramwajowej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Ekolog 2024-09-02 19:27:33 5.173.*.*
    Według pomysłów unijnych , zwrócić ten skrawek naturze, czyli: zalać toto wodą, dodać trochę mułu z okolicznych bagien ,potem porośnie to żęsą, pałka i tatarakiem i wpuścić kaczora... Domaaaalda.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 11
  • OnOnaOno 2024-09-02 19:12:45 164.127.*.*
    Do Grzymowicza I Szewczyka: ,,Jak to możliwe, [...] że można tak bardzo się zmienić, a nie móc zmienić niczego wokół siebie? Lauren Oliver, 7 razy dziś
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
  • Marek 2024-09-02 19:04:15 78.30.*.*
    Jak dziura to i musi być dziura .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • asd 2024-09-02 19:02:53 79.191.*.*
    było rozgrzebywać? :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 1

www.autoczescionline24.pl