W stolicy Warmii i Mazur znajduje się 101 obwodów wyborczych (więcej o obwodach można dowiedzieć się TUTAJ). W Olsztynie jest 132 094 osób, które mogą przystąpić do głosowania. W powiecie te liczby kształtują się następująco: jest 133 obwodów i 99 781 osób uprawnionych do głosowania.
Najwięcej osób uprawnionych do głosowania jest w Białymstoku - 224 299, podzielonych na 181 obwodów. Najmniejszy pod tym względem jest powiat sejneński, gdzie zaledwie 16 715 osób może oddać głos w 21 obwodach.
Lokale wyborcze będą są otwarte od godziny 7 do 21, gdzie każdy głosujący zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty lub paszport). Następnie obwodowa komisja sprawdzi, czy dana osoba jest uprawniona do głosowania w tym obwodzie, albo dopisze do spisu wyborców jeżeli zostanie przekazane zaświadczenie o prawie do głosowania.
Na karcie przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić znak "X". W przypadku postawienia kilku znaków "X" na danej liście, będzie liczył się głos na kandydata, który znajduje się wyżej. Jeżeli postawimy znak "X" na kilku listach lub nie postawimy w ogóle - wtedy głos nie będzie ważny.
Osoby uprawnione mogą zagłosować na jednego przedstawiciela z sześciu komitetów.
Również policjanci w niedzielę będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.
Celem policyjnych działań podczas wyborów będzie głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.
Do czasu zakończenia wyborów należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami (m.in. naruszenie ciszy wyborczej, uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym, wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej czy też uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania).
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz