Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2019-05-26 08:00

Redakcja

Eurowybory 2019. Co należy o nich wiedzieć?

Eurowybory 2019. Co należy o nich wiedzieć?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Biuro w Polsce / Parlament Europejski

W niedzielę wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego na 5-letnią kadencję. Województwo warmińsko-mazurskie wraz z podlaskim wchodzą w skład okręgu nr 3. Głosować można na przedstawiciela jednego z sześciu komitetów wyborczych.

reklama

W stolicy Warmii i Mazur znajduje się 101 obwodów wyborczych (więcej o obwodach można dowiedzieć się TUTAJ). W Olsztynie jest 132 094 osób, które mogą przystąpić do głosowania. W powiecie te liczby kształtują się następująco: jest 133 obwodów i 99 781 osób uprawnionych do głosowania.

Najwięcej osób uprawnionych do głosowania jest w Białymstoku - 224 299, podzielonych na 181 obwodów. Najmniejszy pod tym względem jest powiat sejneński, gdzie zaledwie 16 715 osób może oddać głos w 21 obwodach.

Lokale wyborcze będą są otwarte od godziny 7 do 21, gdzie każdy głosujący zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty lub paszport). Następnie obwodowa komisja sprawdzi, czy dana osoba jest uprawniona do głosowania w tym obwodzie, albo dopisze do spisu wyborców jeżeli zostanie przekazane zaświadczenie o prawie do głosowania.

Na karcie przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić znak "X". W przypadku postawienia kilku znaków "X" na danej liście, będzie liczył się głos na kandydata, który znajduje się wyżej. Jeżeli postawimy znak "X" na kilku listach lub nie postawimy w ogóle - wtedy głos nie będzie ważny.

Osoby uprawnione mogą zagłosować na jednego przedstawiciela z sześciu komitetów.

Również policjanci w niedzielę będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

Celem policyjnych działań podczas wyborów będzie głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Do czasu zakończenia wyborów należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami (m.in. naruszenie ciszy wyborczej, uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym, wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej czy też uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania).

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Podatnik z Olsztyna. 2019-05-27 05:38:33 88.156.*.*
    A teraz niech Pan Jacek Protas w wspólnie z Dyrektorami Filharmonii i Z Marszałkiem Urzędu Marszałkowskiego zaczną naprawę płytek chodnikowych przy Filharmonii ponieważ może być wypadek albo stałe kalectwo albo śmierć. I też windą dla niepełnosprawnych , gdzie koczują bezdomni i jest brudno. Ponieważ Pani sprzątająca tylko zagląda i się głupio uśmiecha. A Pracownicy ochrony nawet tam nie zaglądają , ponieważ jak komentuje jedna z Pan z ochrony , że pracuje po 24 godziny na dobę i nie ma siły pilnować windy. Tak Tak przez 10 lat rządzi PO i P.S.L. w Olsztynie. Brawo tak dalej czerwone dywany na schodach , imprezy z kateringami i nagrody dla Dyrektorów filharmonii za nasze podatki. Tragedia i Patologia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Ochroniaż z Filharmonii. 2019-05-27 05:16:26 88.156.*.*
    Jestem szczęśliwy ze nie dostali się do P.E. Chłopki i chłopi . Była by tragedia. W Olsztynie mamy ich po uszy. Oni tylko kasę widzą i balangi i kateringi i czerwone dywany za nasze podatki. Patologia i tragedia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl