Urząd do spraw cudzoziemców przygotowuje listę miejsc w kraju, w których mogliby zostać ulokowani uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki. Takie zestawienie miejsc mają przygotować więc wojewodowie w całym kraju.
Taka lista miejsc w naszym regionie już istnieje. Jak mówiła w Radio Olsztyn, Edyta Wrotek, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego – taka lista powstała już przy okazji lokowania w kraju uchodźców z Ukrainy.
Przypomnijmy, uchodźcy z ogarniętego konfliktem zbrojnym Donbasu przez 6 miesięcy mieszkali w ośrodkach Caritasu w Rybakach i Łańsku. Tu uczyli się języka, szukali pracy i miejsca stałego zamieszkania. Po pół roku wszyscy opuścili ośrodki i zaczęli nowe życie w gminach, które zaoferowały im mieszkania i pracę. W sumie w ośrodkach na Warmii i Mazurach schronienie znalazło około 200 osób.
Czy to w tych ośrodkach przebywać będą teraz uchodźcy z Syrii czy Erytrei? Takiej informacji wciąż nie potwierdzono.
Przypomnijmy, przyjazd pierwszych osób do Polski jest obecnie planowany najwcześniej od kwietnia 2016 roku i od czerwca 2016 roku w grupach nie większych niż po 150 osób jednocześnie.
Wyboru osób przesiedlanych dokonuje się spośród kandydatów do przesiedlenia przedstawionych przez biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR). Będą to osoby, które nie mogą uzyskać wystarczającej ochrony w miejscach obecnego pobytu.
Wyboru uchodźców do przyjazdu będzie dokonywał Szef Urzędu ds. Cudzoziemców kierując się zarówno potrzebami samych uchodźców jak i względami bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a także możliwościami realnego zapewnienia tym cudzoziemcom ochrony w Polsce.
Przed przyjazdem poszczególnych grup do Polski przewidziane jest zapewnienie im kursów orientacji kulturowej. Obecnie rozważane jest prowadzenie tych kursów własnymi siłami Urzędu jak i przy współpracy organizacji pozarządowych lub też międzynarodowych.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz