Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2023-03-14 18:30

Krzysztof Brągiel

Uczelnia Korczaka świętuje 30 lat istnienia. Na urodziny uruchomią liceum

Uczelnia Korczaka świętuje 30 lat istnienia. Na urodziny uruchomią liceum
Uczelnia Korczaka rozpoczęła obchody 30-lecia istnienia. Od lewej: prof. Mirosław Grewiński (rektor Uczelni Korczaka), dr Jolanta Nowosielska (dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych Uczelni Korczaka)
Fot. Krzysztof Brągiel / Olsztyn.com.pl

Uczelnia Korczaka świętuje w tym roku 30. urodziny, co czyni ją jedną z najstarszych niepublicznych szkół wyższych w Polsce. W ramach świętowania jubileuszu we wtorek (14 marca) olsztyński Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych zorganizował w Hotelu Przystań seminarium i warsztaty.

reklama

Po zakończeniu części wykładowej przeprowadzono briefing prasowy, w którym wzięli udział prof. Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka oraz dr Jolanta Nowosielska, dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych.

- Budujemy alternatywną edukację, która jest trochę poza systemem, a trochę w systemie – opisał specyfikę uczelni, Grewiński. - Dla nas ważne jest, jak rozwija się dziecko w rozwoju sam ze sobą, a nie w porównywaniu z innymi. To nas różni od innych szkół – dodał.

Uczelnia Korczaka to nie tylko szkoła wyższa. Od kilku lat funkcjonują w Polsce Korczakowskie Szkoły Marzeń, a więc niepubliczne szkoły podstawowe. Od września w Olsztynie wystartuje Korczakowskie Liceum Ogólnokształcące. Władze uczelni myślą o tym, aby w przyszłości otworzyć też przedszkola czy szkoły policealne.

Filozofią szkół, którym patronuje Janusz Korczak jest brak ocen.

Jesteśmy kameralną szkołą bez ocen, obowiązkowych prac domowych, rywalizacji i krytyki

– czytamy na stronie nowo powstającego liceum.

- Co mówi uczniowi ocena dostateczna? - zapytała retorycznie Nowosielska. - My skupiamy się na przekazaniu uczniowi informacji: co poszło doskonale, a nad czym jeszcze warto popracować. To też jest ocena, ale kształtująca, opisowa. Zmierza do tego, aby budować wewnętrzną motywację ucznia, a nie rywalizację – dodała.

Jolanta Nowosielska podkreśliła, że w Olsztynie nie brakuje nauczycieli pasjonatów, zainteresowanych alternatywnymi formami nauczania. Dzięki czemu nie ma problemów ze skompletowaniem kadry przyszłego liceum. Uczniowie do dyspozycji będą mieli dwa profile klas. Jeden dedykowany umysłom ścisłym, drugi humanistom.

- W dobrej restauracji jest mało dań w karcie, ale wszystkie smakują – za pomocą kulinarnego porównania wyjaśnił Grewiński. - Koncentrujemy się na dwóch profilach, które uwspólnia model Korczaka. Nie liczy się ilość, ale jakość kształcenia – dodał.

Olsztyn zapoczątkował obchody 30-lecia Uczelni Korczaka, która swoje wydziały ma jeszcze w Warszawie, Katowicach, Lublinie, Szczecinie, Poznaniu i Człuchowie. Jak przekazał rektor, świętowanie będzie trwało pół roku. Do jesieni włodarze szkoły planują zorganizować w innych lokalizacjach podobne wydarzenia do tych olsztyńskich.

- W ostatnich latach można usłyszeć narrację, że nie warto studiować kierunków humanistycznych. Jest dokładnie odwrotnie. Sztuczna inteligencja zastąpi różne rozwiązania, natomiast nie zastąpi wrażliwości – podsumował prof. Mirosław Grewiński.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • .R.O. 2023-03-14 20:46:54 83.9.*.*
    Już im Czarnek da alternatywne nauczanie poza systemem i trochę w systemie. Ma być obrazek Jana Pawła nad drzwiami, dużo religii, HiT i historia według PiS! Kto tego nie rozumie to nie tylko nie dostanie willi, ale wkrótce będzie musiał pożegnać się z jakimkolwiek finansowaniem. Takim to już wtedy sam Korczak nie pomoże.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2

www.autoczescionline24.pl