Przyczyn wypadków na przejazdach kolejowych jest wiele. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów. Podobnie zachowują się piesi i rowerzyści.
Niezbędna jest kampania uświadamiająca zagrożenia wynikające z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach wśród wszystkich użytkowników dróg, w tym wśród najmłodszych, utrwalająca nawyk zatrzymywania się przed każdym przejazdem. Taki jest właśnie cel kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. W ramach akcji prowadzone są koncerty łączące zabawę z nauką zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo organizowane są liczne prelekcje zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
Jednak sama kampania nie wystarczy. Zdarza się również tak, że to wady techniczne przejazdu stają się przyczyną wypadku. Pracownicy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe starają się sprawdzać stan przejazdów tak często, jak jest to możliwe. Zwracają się jednak o pomoc do kierowców w całym kraju.
Wystarczy na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl w zakładce: "Zgłoś usterkę" wpisać do formularza, gdzie i co z danym przejazdem jest nie tak, a specjalna ekipa pojedzie i usterkę naprawi. W ten sposób włączamy się w akcję Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Może się również okazać, że nasze zgłoszenie uratuje czyjeś zdrowie lub życie.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz