- Celem wystawy jest ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski - informuje Jerzy Kiełbik z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.
- Myślę, że na Warmii i Mazurach jest to temat bardzo istotny w pamięci zbiorowej - powiedział z kolei w piątkowe popołudnie, podczas otwarcia wystawy, Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, która jest inicjatorem "objazdowej" ekspozycji.
Wystawa na placu Dunikowskiego w Olsztynie zajmuje powierzchnię 200 m2 i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Ekspozycja ma formę przestrzennej instalacji, a zwiedzający wchodzi do niej niejako jak do labiryntu. Na wystawie jest dostępnych ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii.
W poszczególnych sekcjach wystawy znalazły się elementy interaktywne, wśród nich: ściana z mozaiką ponad stu zdjęć z ekspedycji Instytutu Zachodniego, mapa Polski na której będzie można przykleić naklejkę w miejscu, w którym się aktualnie mieszka oraz lokomotywę symbolizującą skąd my bądź nasi przodkowie przybyli na Ziemie Zachodnie i Północne.
Ekspozycję będzie można zwiedzać do 22 sierpnia także wieczorami, bowiem eksponaty są oświetlone. Wystawa objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz