Dlaczego wartość dolara rośnie?
Dolar radzi sobie świetnie głównie dzięki doskonałej sytuacji w amerykańskiej gospodarce. Obecnie, podobnie jak inne kraje świata, zmaga się ona z rosnącą inflacją, jednak dobrze ma się rynek pracy. Aby zapobiec dalszemu wzrostowi inflacji, Fed konsekwentnie podnosi stopy procentowe, jednak jak na razie nie wpływa to na spowolnienie budownictwa mieszkaniowego. Odporne wydają się także inne sektory, na które negatywnie mogłyby wpłynąć coraz wyższe stopy procentowe. Istotne są także nastroje na rynku - handlowcy wydają się rozumieć, że wzrost stóp procentowych ma na celu zahamowanie inflacji.
Coraz więcej inwestycji na amerykańskim rynku
Co więcej, nastąpił wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych z 1,33% w 2021 r. do 3,44% obecnie. To doskonała wiadomość dla wszystkich inwestorów, którzy chcą zarabiać na amerykańskim rynku. Na tle amerykańskich obligacji blado wypadają obligacje skarbowe niemieckie czy japońskie. Z tego powodu azjatyccy i europejscy inwestorzy kierują swój wzrok właśnie ku obligacjom amerykańskim, dokonując zakupów w amerykańskiej walucie. To kolejny powód, dla którego wartość dolara rośnie.
Dobre strony silnego dolara
Amerykanie podróżujący po świecie mogą pozwolić sobie na znacznie więcej wybierając hotele, odwiedzając restaurację czy robiąc zakupy za waluty inne niż amerykański dolar. Wysoka wartość dolara pozwala ograniczać ceny towarów importowanych do USA. Europejscy handlowcy zarabiający w euro, które słabnie w stosunku do dolara, mogą otrzymywać z dotychczasowych transakcji większe zyski. Tym samym mogą czasowo obniżać ceny lub tworzyć poduszki finansowe z nadwyżek.
Wysoka cena dolara oznacza, że ??wiele osób będzie chętniej odwiedzać witryny do handlu Forex w eur/usd, ponieważ kupowanie euro w tej chwili może przynieść zyski w przyszłości. Oczekuje się, że wartość dolara zacznie w końcu spadać, a traderzy będą mogli znów zakupić więcej dolarów amerykańskich.
Ciemna strona rosnącej wartości dolara
Nie wszyscy mogą cieszyć się z wyższych zysków - wiele amerykańskich firm działających poza Stanami Zjednoczonymi obserwuje spadek dochodów, liczony w setkach milionów dolarów, związanych właśnie ze wzrostem wartości rodzimej waluty. Gorsze wyniki raportuje między innymi McDonald’s czy Microsoft.
Wysoka wartość dolara wpływa także na zwiększenie się rat pożyczek w tych krajach i firmach, które zaciągnęły je właśnie w dolarach. Nieciekawą sytuację mają zwłaszcza te rządy, które muszą spłacać pożyczki w dolarach w momencie, gdy ich krajowe waluty tracą na wartości z dnia na dzień. Niestety, silny dolar znacząco osłabił wartość złotego, który wraz ze szwedzką koroną, węgierskim forintem, czeską koroną i euro należą do grupy najsłabszych walut na rynku.
Co przyniesie przyszłość?
Eksperci nie mają wątpliwości, że wartość dolara będzie utrzymywać się na stałym, wysokim poziomie jeszcze przez jakiś czas. Szczególnie dużą presję odczuwa Fed. Ich zdaniem kluczem dla rozwoju amerykańskiej gospodarki są stabilne ceny, a tych przy dużej inflacji zagwarantować nie można. Priorytetem dla Fed staje się więc walka z inflacją. To oznacza, że możemy spodziewać się dalszego podnoszenia stóp procentowych, które wspiera rosnącą wartość dolara amerykańskiego.
* * *
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. Od 74 do 89% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz