Olsztyński Budżet Obywatelski to niezwykłe narzędzie w rękach mieszkańców. Projekt pozwala na współdecydowanie mieszkańców o kierunku rozwoju ich osiedli, ale i miasta jako całości. Każdy mieszkaniec miał już możliwość złożenia wniosku o realizację wybranej przez siebie inwestycji. Wszystkie projekty przeszły weryfikację i te, które spełniły wymogi zostały skierowane do głosowania.
Olsztynianie będą mieli okazję oddać swój głos na jeden ze 111 projektów osiedlowych i 29 ogólnomiejskich.
Mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania przeszło 3,5 mln złotych z czego na projekt ogólnomiejski przeznaczony jest milion złotych, a na każde z 23 osiedli Olsztyna po 110 tys. złotych.
W tym roku wśród zgłoszonych projektów ogólnomiejskich znalazły się między innymi propozycje utworzenia Parku Zacisze dla stale rozrastających się południowych osiedli Olsztyna, wprowadzenia Systemu Samoobsługowych Wypożyczalni Rowerów Miejskich, stworzenia rowerowej obwodnicy miasta wzdłuż ul. Krasickiego i ul. Witosa, budowy Łynostrady, a więc alei pieszo-rowerowej nad rzeką Łyną, która stanie się szybkim i wygodnym szlakiem komunikacyjnym, miejscem rekreacji i odpoczynku. Jest również projekt dla miłośników i właścicieli czworonogów. Mowa o psiej strefie, czyli przestronnym, bezpiecznym, ogrodzonym miejscu przyjaznym psom i ich właścicielom. Wśród propozycji jest również cykl warsztatów w ramach kampanii ''Da się w Olsztynie.
Proces głosowania na projekty ruszy 12 września. Swój głos będzie można oddać online za pomocą strony www.glosujobo.olsztyn.eu lub w sposób tradycyjny w jednym z wyznaczonych miejsc np. w Rauszu, w Centrum Organizacji Pozarządowych, w punkcie urzędowym w Galerii Warmińskiej, w Tartaku Raphaelsohnów czy w Kinie Helios. Głosowanie możliwe będzie również w oddziałach miejskiej biblioteki publicznej w Olsztynie.
To jednak nie koniec. W tym roku za zabieganymi mieszkańcami miasta podążać będzie mobilny punkt głosowania.
- W każdy weekend odwiedzimy olsztyńskie osiedla, tak by do głosowania w OBO było blisko – zapowiada Katarzyna Zarecka z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego.
12 września (sobota)
11-13 - Dajtki
13-15 – Zielona Górka
13 września (niedziela)
11-13 - Gutkowo
13 -15 - Redykajny
19 września (sobota)
11-13 - Mazurskie
13 - 15 - Mazurskie
20 września (niedziela)
11-13 - Zacisze
13-15 - Generałów
22 września (wtorek)
17-19 – Likusy
26 września (sobota)
11-13 - Brzeziny
13-15 - Kortowo i Sł. Stok
27 września (niedziela)
11-13 - Wojska Polskiego
13-15 - Podleśna
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz