Data dodania: 2007-10-17 15:51
Żuławy będą bezpieczne!
W środę 17 października 2007 r. w godz. od 11.00 do 11.30 w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu przy ul. Królewieckiej 146 odbędzie się konferencja prasowa Jacka Protasa Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- Albo teraz albo nigdy, Żuławy wymagają natychmiastowych inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową, od której zależy bezpieczeństwo 250 000 ludzi tam mieszkających – powiedział marszałek Jacek Protas, kiedy usłyszał, że zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław nie będzie realizowane z rządowego programu „Infrastruktura i Środowisko”.
Dzięki staraniom władz samorządu województwa i innych środowisk zaniepokojonych problemem, znajdą się jednak pieniądze na meliorację. W ostatnich dniach Ministerstwo Ochrony Środowiska opublikowało wreszcie poprawioną listę projektów kluczowych programu „Infrastruktura i Środowisko”. Wśród nich znalazł się projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław”, szacowany na 150 mln euro (dofinansowanie z UE do 75 mln euro).
- Dzisiaj mieszkańcy Żuław mogą powiedzieć, że warto było głośno walczyć o swoje najważniejsze interesy – mówi marszałek Jacek Protas. - Wspólny projekt samorządów województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, dotyczący modernizacji i rozbudowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych, będzie zrealizowany. Dla mieszkańców żuławskich miast i wsi oznacza to po prostu znaczną poprawę bezpieczeństwa ich rodzin i dobytku.
Projekt o nazwie „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” to m.in. odbudowa i modernizacja sytemu ochrony przeciwpowodziowej, poprawa bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku ludzi, poprawa bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, podwyższenie bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczenie sprawnego systemu odwodnieniowego.
***
Żuławy to specyficzny, liczący około 170 tys. ha obszar zlokalizowany w delcie Wisły. Historycznie dzieli się go na Żuławy Gdańskie, położone na zachód od Wisły, zajmujące powierzchnię ok. 39 tys. ha, Żuławy Wielkie – 83 tys. ha (delta Wisły i Nogatu) oraz Żuławy Elbląskie – 48 tys. ha, położone na wschód od Nogatu. Żuławy zajmują prawie 20 proc. powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego. To teren najbardziej zagrożony powodziami w Polsce, więc problem zagrożenia w dużej mierze dotyka także polityki naszego regionu. Historia 700 lat istnienia Żuław Wiślanych to historia 700-letniej walki człowieka z zagrożeniami powodziowymi, powodziami i usuwaniem ich skutków. Źródła tych zagrożeń to przede wszystkim rzeka Wisła (przepływy wielkich wód, zatory lodowe), Zatoka Gdańska i Zalew Wiślany (wezbrania sztormowe), rzeki Radunia i Motława, opady deszczu, gwałtowne roztopy śniegu, awarie sieci energetycznych i budowli. Istnienie
Żuław warunkują sprawne urządzenia melioracji. Żuławy człowiek zagospodarowywał przesz 700 lat i będzie mógł na nich funkcjonować tak długo, jak długo będą utrzymywane i obsługiwane urządzenia melioracji wodnych i osłony przeciwpowodziowej. Stan techniczny wielu urządzeń jest niezadowalający. Obiekty niszczeją, ich stan pogarszają uszkodzenia, do tego dochodzą wieloletnie zaniedbania w zakresie utrzymania urządzeń, spowodowane niskimi nakładami na eksploatację.
Z poważaniem
Gabinet Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
tel. 0895219148, 0895219147
fax. 0895219149
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz